x

Pogoda Władysławów

Sobota - 22.11.14
2°C
1027.1 hPa; Wiatr:1 m/s

© telepogoda.pl
                                
                                
Drukuj

Wywiad z Wójtem Gminy Władysławów Krzysztofem Zającem

(4)

b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_wojt.1.jpgZa nami I tura wyborów samorządowych. Jakie są Pana refleksje po tych wyborach?

Na początku chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy brali udział w głosowaniu. Cieszy mnie, że tak dużo osób poszło głosować.

Mimo tylu oszczerstw i nieprawdziwych informacji, jakie ukazywały się na Pana temat, uzyskał Pan najwyższe poparcie wśród wszystkich kandydatów do fotelu wójta. Jak Pan to ocenia?

Cieszy mnie, że po 12 latach służenia mieszkańcom gminy nadal cieszę się ich zaufaniem i poparciem. Po tylu latach mam jeszcze wiele do zrobienia, a wiele nowych pomysłów czeka na realizację.

A jakie to pomysły?

Choćby zagospodarowanie terenów wokół nowopowstającego jeziora w Russocicach, uzbrojenie nowych powstających osiedli mieszkaniowych czy ścieżka rowerowa na trasie byłej kolejki kopalnianej, której trasa przebiegałaby przez cztery gminy. Mam jeszcze wiele innych pomysłów, które trudno zreferować w kilku słowach, jak na przykład place zabaw, siłownie oraz drugi zbiornik retencyjny na gruntach Jabłonny i Tarnowskiego Młyna.

- Co może pan powiedzieć o pomysłach na funkcjonowanie gminy Pana rywali do fotela wójta?

Nie wszyscy moi rywale mieszkają tu, w naszej gminie na stałe, więc nie znają tak dobrze problemów ludzi z którymi ja spotykam się niemal codziennie. Natomiast kilka pomysłów Pani Golczyńskiej i Pana Marciniaka można by wykorzystać w przyszłości.

Pana kontrkandydat zarzucił Pana urzędnikom niską efektywność w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Jak Pan to skomentuje?

Efektywność pracowników jest wysoka, ale niestety wiele środków unijnych i nie tylko, które moglibyśmy pozyskać tracimy, gdyż zaakceptowane, bardzo dobre wnioski na ich pozyskanie nie znalazły poparcia w poprzedniej Radzie Gminy.

Na przykład?

Chociażby siłownia zewnętrzna, boiska zewnętrzne do siatkówki, droga dojazdowa do jeziora w Russocicach.

Kolejny zarzut stawiany gminie dotyczy braku planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy oraz rzekomego chaosu przestrzennego.

To nieprawda. Gmina Władysławów posiada plan zagospodarowania przestrzennego dla całej gminy. Dziwię się, że w wywiadzie z moim kontrkandydatem, jaki pojawił się w internecie, podano takie nieprawdziwe informacje. Jest dokładnie odwrotnie - gmina Brudzew, w której mój kontrkandydat mieszka i którą stawia za wzór, nie opracowała takiego planu nawet dla połowy obszarów. Natomiast nasz plan obejmuje 100 % obszarów gminy i uwzględnia: obszary rekreacyjne, inwestycyjne, mieszkaniowe, pod usługi i rolne. To przyciąga duże firmy, które lokalizują się w pasie przy autostradzie. Przykładem jest firma „Best-Pol” w Kunach, ale prowadzimy też rozmowy z kolejną dużą firmą z regionu która wyraziła chęć lokalizacji na naszym terenie.

Zarzucano też Panu brak współpracy z Radą, jak więc ewentualnie, w przypadku gdy Mieszkańcy kolejny raz Pana wybiorą będzie ta współpraca układać się w nowej kadencji?

Dobre pytanie. Niezmiernie cieszymy się wspólnie z ósemką radnych elektów z tego, że zagwarantowaliśmy zgodę i wspólne budowanie pozytywnej przyszłości gminy na następne 4 lata. Ta ósemka stanowi większość nowej Rady. Warto podkreślić, że również kilku pozostałych radnych zdeklarowało chęć współpracy , co przyjęliśmy z dużym zadowoleniem.

A jakby Pan odniósł się do artykułów w tygodniku „Echo Turku”?

Tygodnik ten już wielokrotnie podawał nieprawdziwe informacje. Chociażby tuż przed I turą wyborów wprowadził Was, mieszkańców gminy Władysławów w błąd, pisząc niepełne informacje o obwodach wyborczych. Zastanawiam się czy to było przypadkowe, czy celowe. W artykule „Nieprawda w ulotkach wójta Zająca” również nie podano informacji, że odwołałem się od tego postanowienia, które nie był prawomocne, w związku z wieloma dowodami i sprawa jest nadal w toku. Sąd Apelacyjny w Poznaniu rozstrzygnie, mam nadzieję, całkowicie na moją korzyść, gdyż podtrzymujemy wszystko, co zawarliśmy w ulotce wyborczej. W kolejnym artykule też nie podano, że wyciekły dane wrażliwe dot. stanu mojego zdrowia, zwłaszcza że nie wiadomo skąd wrzucający ludziom do skrzynek te „kserówki” mieli dokumenty z akt sądowych i że tym faktem powinny zająć się organy ścigania. Czy się zajmą – czas pokaże.

- Dlaczego Pan kolejny raz kandyduje?

CHCĘ STANĄĆ TWARZĄ W TWARZ Z WSZYSTKIMI PROBLEMAMI I MAM GWARANCJĘ, ŻE NOWA RADA MI W TYM POMOŻE. CHCĘ BYĆ WÓJTEM KTÓRY WYJAŚNI CAŁE ZŁO KTÓRE NAGROMADZIŁO SIĘ PRZEZ OSTATNIĄ KADENCJĘ. CHCĘ DOWIEŚĆ PRAWDY. CHCĘ ŻEBY PRAWDĘ POZNALI WSZYSCY MIESZKAŃCY.  JESTEM TEŻ PEWIEN, ŻE DALSZY ROZWÓJ GMINY WŁADYSŁAWÓW JEST BARDZO WAŻNY. NAJLEPIEJ ZNAM POTRZEBY CAŁEJ NASZEJ GMINY ORAZ JEJ MIESZKAŃCÓW. CZUJĘ SIĘ ODPOWIEDZIALNY ZA JEJ LOSY.

Pierwsza tura wyborów pozwoliła wyłonić naprawdę dobrą Radę Gminy, z którą sukces naszej gminy jest gwarantowany.

Z wójtem gminy Władysławów Krzysztofem Zającem rozmawiała

Malwina Marczyńska

 

 

Drukuj

Gmina w liczbach, czyli rozmowa ze skarbnik gminy, Elżbietą Klanowską

(2)

 

b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_skarbnik.jpgFunkcjonowanie gminy opiera się na sprawnym działaniu samorządowców, ale też przede wszystkim na pieniądzach. Dlatego żeby lepiej poznać arkany funkcjonowania tej sfery Urzędu, zapraszamy do przeczytania rozmowy z osobą, która o finansach gminy wie wszystko – mianowicie ze skarbnik gminy, Elżbietą Klanowską.

W ostatnim gorącym przedwyborczym czasie sporo się mówiło o stanie finansów gminy Władysławów, więc moje pierwsze pytanie dotyczy zadłużenia. Jakie jest zadłużenie gminy Władysławów?

Elżbieta Klanowska: Zadłużenie gminy na koniec roku 2014 stanowiło będzie kwotę 6 mln 930 tys. zł, co daje 28,83 % planowanych dochodów w roku 2014. Należy podkreślić, że dopuszczalny wskaźnik zadłużenia to maksymalnie 60 %. Nie jest to więc wysoki poziom zadłużenia. Dla porównania sąsiadująca z naszą gminą gmina Brudzew ma planowane na koniec tego roku zadłużenie w kwocie 6 mln 178 tys. zł, co procentowo daje 26,95 %, Malanów 10 mln 251 tys. zł, czyli 45,14 %, a Tuliszków 7 mln 639 tys. zł do dochodów 25, 87 %. Widać więc, że nie odbiegamy od innych gmin.

Ale mimo zadłużenia widać wiele zrealizowanych inwestycji. Ile wydaliśmy w ostatniej kadencji na inwestycje?

EK: W sumie od 2010 roku do chwili obecnej przeznaczyliśmy na działalność inwestycyjną 14 mln 841 tys. zł. Wśród największych zadań należy wymienić budowę przydomowych oczyszczalni ścieków za kwotę 3,5 mln zł., budowę gimnazjum we Władysławowie za kwotę 3 mln 332 tys. zł, budowę sali sportowej w Kunach za kwotę 2 mln 200 tys. zł., czy modernizację systemu wodociągowego za ok. 1 mln zł. Ponadto corocznie realizowane są zadania z infrastruktury drogowej i oświetleniowej.

 I to wszystko z własnych środków, czy może gmina pozyskuje jakieś pieniądze z zewnątrz?

EK: Oczywiście, że pozyskujemy środki zewnętrzne. Od 2010 roku pozyskaliśmy środki w kwocie 3 mln 410 tys. zł. Największe dofinansowania dotyczyły budowy wspomnianych przydomowych oczyszczalni ścieków – 2 mln 100 tys. zł. środków z Unii Europejskiej, modernizacji systemu wodociągowego – 431 tys. zł, czy budowy boiska w Russocicach i bieżni przy Szkole Podstawowej we Władysławowie – 105 tys. zł. Poza infrastrukturą gmina inwestuje też w ludzi. Udało się między innymi pozyskać z Unii Europejskiej 190 tys. zł na realizację projektu „Indywidualizacja nauczania drogą do sukcesu w kl. I-III w szkołach podstawowych”. Była oczywiście możliwość pozyskania większej kwoty.

Dlaczego więc się nie udało?

EK: Nie będę tu nikogo osądzać. Mówmy lepiej o tym, co się udało.

A zatem udało się zrealizować budżet w kolejnym roku. Ale słyszałam, iż zarzuca się Pani, że dopina pani budżet na przysłowiową agrafkę. Jak Pani się do tego odniesie.

EK: Nie do końca mogę się z tym zgodzić. Budżet gminy planowany jest z wyprzedzeniem i jest on skrupulatnie opracowywany. Ale wiele wydatków pojawia się niezaplanowanych i wtedy faktycznie trzeba jakoś ten budżet – mówiąc kolokwialnie - „dopiąć”.

 A czego dotyczą takie niezaplanowane wydatki?

EK: Wzrost wydatków przede wszystkim dotyczy oświaty. Z roku na rok wzrasta kwota środków, którą gmina musi dokładać do oświaty. W 2010 roku było to na przykład 2 mln 685 tys. zł., a w 2014 roku już 3 mln 970 tys. zł. Zresztą ponad 50% wszystkich wydatków gminy to wydatki na oświatę.

A skąd taki wzrost?

EK: Ma to związek przede wszystkim ze zmniejszeniem się liczby uczniów i tym samym zmniejszeniem subwencji oświatowej. Od 2010 roku liczba uczniów zmniejszyła się o 84 osoby. W obecnym roku budżetowym w miesiącu marcu Ministerstwo Finansów zmniejszyło nam subwencje oświatową o blisko 257 tys. zł. Ponadto wykorzystywane są przez nauczycieli urlopy dla poratowania zdrowia, których skutków finansowych nie da się ustalić w czasie planowania budżetu. Są to ogromne kwoty, które w trakcie roku budżetowego trzeba zrównoważyć.

Reasumując jaki jest stan finansów w gminie Władysławów w porównaniu z innymi gminami?

EK: Trudno jest porównać naszą gminę z innymi. Każda gmina posiada inną infrastrukturę drogową, oświetleniową, czy oświatową, generującą wydatki. Inne są też źródła dochodów, które pozwalają na pokrycie wszystkich kosztów. Budżet gminy Władysławów w 2014 r. stanowi ponad 24 mln zł. Na terenie naszej gminy zaprzestano działalności wydobywczej, co spowodowało zmniejszenie dochodów z tytułu podatku od nieruchomości na przełomie dwóch lat o ponad 1 mln zł. Zmuszeni jesteśmy więc do zmniejszenia wydatków bieżących poprzez wprowadzenie oszczędności w każdej sferze działalności, zarówno administracyjnej, jak i oświatowej, aby te brakujące dochody zrównoważyć. Wygospodarowane środki wolne na koniec roku 2013 pozwoliły na przykład na wcześniejszą spłatę zadłużenia w kwocie 470 tys zł, co zmniejszyło obciążenie z tytułu odsetek od kredytów w roku 2014 o ponad 40 tys zł. W roku 2014 oszczędności z tytułu wyłączenia oświetlenia w porze nocnej osiągnęły poziom 150 tyś zł. I mimo konieczności oszczędzania przy malejących dochodach własnych, a rosnących z roku na rok wydatkach bieżących, staramy się cały czas inwestować.

Dziękuję za rozmowę

 

Drukuj

Dzieci z naszej gminy uczą się pływać

(2)

b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_1.jpgTrwa II edycja nauki pływania w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pod nazwą „Umiem Pływać” W realizowanym programie nauki pływania uczestniczą uczniowie z klas trzecich szkół podstawowych z Kun, Chylina, Wyszyny i Władysławowa.
           Projekt zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i poza szkolnych zajęciach sportowych w zakresie nauki pływania a jego głównym celem jest:
- upowszechnianiem aktywności fizycznej dzieci
- nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania
- profilaktyka przeciwdziałania i korygowania wad postawy
- edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów.
Ponad dziewięćdziesiąt dzieci z klas trzecich w 2014 roku z szkół podstawowych gminy Władysławów zastało objętych programem nauki pływania w wymiarze 20 godzin zajęć.  W ramach programu trzech instruktorów Paweł Szczepaniak, Tomasz Jakubowski i Sławomir Lipiński uczą w podzielonych na grupy uczestników projektu, podstawowych elementów  niezbędnych do opanowania techniki pływania na grzbiecie i na piersiach.  Ponadto w ramach oswojenia z wodą dzieci wykonują skoki do wody, ślizgi, nurkują i  inne ćwiczenia pozwalające im pewniej poczuć się w środowisku wodnym. Olbrzymie zaangażowanie i pełna frekwencja na zajęciach świadczy o trafności i potrzebie organizowania nauki pływania. Podkreślić trzeba również fakt, że dzieci w wieku 8 - 9 lat bardzo szybko opanowują stawiane im zadania i bardzo chętnie korzystają nie tylko z nauki pływania ale również z innych atrakcji dostępnych na pływalni. Wielkopolskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Poznaniu, również w roku 2015 uwzględniło szkoły naszej gminy w złożonym projekcie „Umiem Pływać” do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Tym razem oprócz  gminy Władysławów w projekcie przewidziano jeszcze dwie gminy powiatu tureckiego a mianowicie gminę Malanów i Miasto i Gminę Dobra. Na szczególne podkreślenie zasługuje zaangażowanie w realizacje projektu Uczniowskiego Klubu Sportowego „Skoczek” który podpisał umowę partnerską z WZ LZS i jest odpowiedzialny za prawidłowe przeprowadzenie przedsięwzięcia. Florian Berliński, który podjął się zorganizowania wymienianego zadania  uważa, że bez pomocy nauczycieli wychowawców klas trzecich i rodziców sprawujących opiekę nad dziećmi w formie wolontariatu, oraz przychylności dyrekcji szkół, wykonanie zadania nauki pływania było by niemożliwe. Dlatego składając im serdeczne podziękowanie ma nadzieje, że w realizacje projektu nauki pływania w 2015 zarówno nauczyciele jak i rodzice oraz dyrektorzy włączą się również ochoczo dla dobra swoich pociech. Wójt Gminy Krzysztof Zająca  jest przekonany, że objęcie programem nauki pływania uczniów z całej gminy jest bardzo trafną inicjatywą i jest zdania, że stowarzyszenia sportowe z naszej gminy które pozyskują środki na tak szczytne cele powinny być w większym stopniu wspomagane przez samorząd gminny. Wszystkim młodym uczestnikom programu nauki pływania, życzymy aby po skończonej edycji czuli się jak „ryba w wodzie”.
                                                                                                                                               T.Z

b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_2.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_3.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_4.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_5.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_6.jpg

Drukuj

Łukasz Marciniak wspiera Krzysztofa Zająca

(0)

b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_zajac-marciniak.jpgDobro gminy zawsze powinno być dla ubiegających się o fotel wójta najważniejsze, dlatego odsuwając na bok wyborczą rywalizację kontrkandydat z I tury wyborów, Łukasz Marciniak spotkał się z Krzysztofem Zającem, by wspólnie porozmawiać z nim o przyszłości gminy Władysławów i zapewnić go o swoim poparciu.

W pierwszej turze wyborów na wójta gminy Władysławów najwięcej głosów zebrał obecny wójt Krzysztof Zając. Ale mimo bardzo dobrego wyniku o ostatecznym wyborze Mieszkańców gminy zadecyduje II tura wyborów. Na karcie do głosowania nie znajdzie się już nazwisko Łukasza Marciniaka. On sam mimo, że nie dostał się do II tury, bardzo dziękuje swoim wyborcom: Dziękuję wyborcom za oddane na mnie głosy. Wynik ten, jak na pierwsze wybory w których brałem udział, jest dla mnie sukcesem. Jestem osobą młodą i mało znaną w gminie i nie posiadam takiego doświadczenia jak Krzysztof Zając, od którego wiele mogę się nauczyć. Kandydat z Komitetu Wyborczego Wyborców „Porozumienie Prawicy” zapewnił ubiegającego się o reelekcję Krzysztofa Zająca o swoim poparciu: Popieram wójta Zająca, gdyż jest on jednym z nas – jednym z mieszkańców gminy Władysławów. Zawsze jest skromny i stara się pracować dla ogółu. Jest osobą, która ma wielkie doświadczenie zdobyte na stanowisku wójta. Wiem, że te trzy kadencje pełnione na stanowisku nie poszły na marne. Krzysztof Zając zna bardzo dobrze realne problemy i sprawy związane z funkcjonowaniem gminy Władysławów, ma wizję jej rozwoju i kreatywne pomysły. Chciałbym podkreślić, że jako pełnomocnik „Solidarnej Polski” na powiat turecki w pełni identyfikuję się z ideologią i poglądami wójta Zająca. Mam nadzieję, że moje hasło programowe wykorzystane w kampanii wyborczej „Razem dla gminy wspólnej, przyjaznej, nowoczesnej” zostanie wykorzystane w strategii zarządzania gminą i prowadzenia jej ku lepszej, wspólnej przyszłości przez pana Krzysztofa Zająca w następnej kadencji. Łukasz Marciniak zapewnił, iż będzie namawiał swoich zwolenników, by wzięli udział w II turze wyborów i oddali swój głos na Krzysztofa Zająca. Liczy też że dwudziesto i trzydziestolatkowie poprą Pana Zająca jako najlepszego kandydata na fotel wójta.

MW.

 

 

 

Drukuj

Kolejne inwestycje dzięki Funduszowi Sołeckiemu

(1)

 

b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_20140923001.jpgJuż od kilku lat w gminie Władysławów z powodzeniem funkcjonuje Fundusz Sołecki. Dzięki niemu poszczególne sołectwa wyodrębnioną mają z budżetu gminy określoną kwotę pieniędzy, którą dysponują według własnych potrzeb. Dzięki temu mieszkańcy sołectw sami decydują o tym, co jest im najbardziej potrzebne i na co te pieniądze mają być wydane.

Dzięki Funduszowi Sołeckiemu każde z dwudziestu sołectw przeprowadza pewne inwestycje. W sołectwie Russocice 19 listopada odbył się odbiór prac wykonywanych w Domu Rolnika. W ramach robót wykonano elewację od strony północnej oraz rynny na obiekcie. Wydatek został sfinansowany oczywiście w ramach Funduszu. Odbioru prac dokonała Komisja Gminna wraz z wójtem, Krzysztofem Zającem.

Nie tylko Russocice mogą pochwalić się kolejnymi inwestycjami. W innych miejscowościach w ramach Funduszu Sołeckiego powstały place zabaw, montowane jest nowe oświetlenie, budowane są chodniki, czy nawet boisko do siatkówki plażowej. Ponadto niemal każda miejscowość w ramach Funduszu organizuje imprezy rekreacyjno-kulturalne. A to nie tylko upiększa wioski, ale też integruje społeczeństwo, które ma większy wpływ na to, co dzieje się wokół.

 

MM

 

Drukuj

Wspomnienie Trialu

(2)

 

b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_dsc09375.jpgAura za oknami coraz bardziej zimowa, więc miłośnicy motorów powoli kończą sezon i z utęsknieniem wyczekują wiosny. Fanów motorów nie brakuje w gminie Władysławów, a nawet w samym Urzędzie. Świadczy o tym chociażby fakt, że już od kilku lat właśnie w gminie Władysławów odbywają się zawody trial i rok rocznie wzbudzają one spore zainteresowanie. Toteż Prezes MKM "TUR-MOT" TUREK, Jarosław Wituła, zawitał do Urzędu, by wręczyć wójtowi gminy, Krzysztofowi Zającowi pamiątkowy dyplom - podziękowanie z tegorocznych zawodów motocyklowych trial zorganizowanych w maju w Russocicach, których Gmina Władysławów była współorganizatorem. W tym roku zawody Trial były zorganizowane już po raz piąty  i mamy nadzieję że będą one organizowane w kolejnych latach. Teren, na którym odbywają się wspomniane zawody do dnia dzisiejszego należy jeszcze do Agencji Rolnej, jednak Gmina Władysławów podjęła działania mające na celu przejęcia nieruchomości. Jak mówi wójt Gminy w niedalekiej przyszłości planowana jest rozbudowa obiektu i zorganizowanie Mistrzostw Polski w Trial.

M.W.

b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_dsc09377.jpg

 

Drukuj

Zapraszamy na sylwestra do Chylina

(1)

b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_bal_sylwek_zapro_2.jpg 

 

Drukuj

Podróż do Krainy Wyobraźni

(1)
b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_2014110801.jpgW Szkole Podstawowej w Chylinie 8 listopada 2014 roku miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Po raz pierwszy w historii szkoły rodzice zorganizowali bal kostiumowy dla najmłodszych. Dzieci przebrały się za ulubione postacie z bajek i na kilka godzin wkroczyły do Krainy Wyobraźni.
 
Dzieci powitała dyrektor SP w Chylinie p. Mirosława Magot, a nad scenariuszem w imieniu rodziców czuwała Aldona Małecka. O godzinie 15: 00 na lot do Anglii czekały wszystkie dzieci, które skorzystały z zaproszenia Bajki. Zaprosiły również do siebie pilota i w rytm utworu z Akademii Pana Kleksa „Witajcie w Naszej Bajce” dotarły do Londynu, a mianowicie do Krainy Wyobraźni. Tam też, powitała je Dobra Wróżka, która obiecała liczne niespodzianki i wiele słodkości. Na zakończenie swojego pobytu wyczarowała piosenkę „Bajeczny uśmiech Twój” i zatańczyła ją wspólnie z dziećmi i rodzicami. Zaprosiła je również do świata Wróżek, Kota w Butach, Gargamela i Smerfów, Kubusia Puchatka i jego Przyjaciół. Najmłodsi dowiedzieli się jak w Anglii dzieci nazywają swoje ulubione postaci z bajek, a przedszkolaki zaprezentowały się w piosenkach, które wykonują podczas nauki języka angielskiego.
 
Rodzice zorganizowali również dzieciom ciepły i słodki posiłek, a co najważniejsze liczne gry i zabawy. Rozróżniono trzy kategorie wiekowe, a wśród dzieci nie było wygranych i przegranych. Każde dziecko otrzymało nagrodę książkową i balony.
 
Na zakończenie balu pojawiły się na sali trzy czarownice, które rozdały dzieciom mini - miotły i zachęciły wszystkich do wspólnej zabawy przy piosence Fasolek „Czarownica z Księżyca”. Z racji tego, że Pilot poleciał samolotem do innego państwa, Dobra Wróżka odwiedziła dzieci w innym przedszkolu, a Czarownica na swojej dużej miotłe poleciała robić psikusy i kawały w innym mieście, nasze dzieci na swych miotełkach wróciły do domów i rozdawały dookoła uśmiechy po tak udanej zabawie.
 
Należy również dodać, że Bal Kostiumowy nie mógłby się odbyć dzięki zaangażowaniu mam i wsparciu następujących osób: Wójt Gminy Władysławów, Sklep „Feniks” Paweł Marciniak, Katarzyna i Marcin Ratajczak, Teresa i Ignacy Koralewscy, Halina i Sławomir Cieślak, Wiesława i Andrzej Borkowscy.
 
Za pomoc Serdecznie Dziękujemy.

Autor artykułu:
Rodzice Dzieci SP

Foto:
P.B
 
b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_2014110802.jpg
b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_2014110803.jpg
b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_2014-11_2014110804.jpg
 
Więcej zdjęć pojawi się na Facebooku Gminnym.
Drukuj

Kuny ruszają z budową kostki przy kościele

(2)

 

b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_kuny.jpg

W piątek 14 listopada 2014 r odbyło się uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą  i  otwarcie budowy  placu parkingowego oraz chodników przy kościele parafialnym w Kunach. Prace na budowie ruszą już niebawem -  18 listopada 2014r.  Wykonawcą będzie firma EKO – BRUK.  Inwestorem projektu jest parafia pw. Św. Józefa Robotnika w Kunach,  która wspierana przez Urząd Gminy Władysławów we Władysławowie uzyskała dofinansowanie  w wysokości 75 %  w ramach działania „Odnowa i Rozwój Wsi” objętego Programem „Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013”.

T.Z

 b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_prow.jpg

Drukuj

Gminne świętowanie niepodległości

(2)

 b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923002.jpgNiepodległość to wartość, która stale powinna być celebrowana. Jednak żyjąc w wolnym kraju, większość z nas przypomina sobie o niej jedynie w chwilach, gdy w mediach pojawiają się informacje o kolejnych konfliktach zbrojnych lub zagrożeniach wojną. Co innego jest 11 listopada. Tego dnia świętuje cały kraj. Nie inaczej było w gminie Władysławów.

Uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości miały w gminie Władysławów podniosły charakter. Jak co roku samorządowcy oraz delegacje spotkały się przy Urzędzie Gminy, by stamtąd przemaszerować do kościoła parafialnego w Russocicach i tam uczestniczyć we mszy świętej za Ojczyznę. Następnie pochód przemaszerował pod pomnik „Tym, co za Ojczyznę walczyli, cierpieli, ginęli...”, by tam złożyć kwiaty i uczestniczyć w apelu pamięci. Następnie uczestnicy obchodów udali się do Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego, gdzie miała miejsce akademia artystyczna, w wykonaniu uczniów gimnazjum. Dzień 11. listopada był też okazją do wyróżnienia młodych, zdolnych mieszkańców gminy Władysławów, którzy żyjąc w wolnym kraju mogą realizować swoje pasje. Podczas akademii wójt gminy, Krzysztof Zając oraz prezes OSP Chylin, Robert Szkudlarek wręczyli nagrody dla żeńskiej drużyny OSP Chylin za reprezentowanie jednostki OSP oraz Gminy w zawodach pożarniczych. Ponad to Wójt wręczył nagrodę w postaci sprzętu sportowego Bartoszowi Gąbce - uczniowi Gimnazjum we Władysławowie, który zdobył II miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w skoku w dal.

Tym samym obchody rocznicy odzyskania niepodległości były nie tylko okazją do wspominania historii, ale też powodem do dumy, z racji tego, że żyjemy w wolnym kraju i możemy w pełni czerpać z tej wolności.

 

MM

b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923004.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923001.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923003.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923005.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923007.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923009.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923010.jpg

 b_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923011.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923018.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923026.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923033.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923034.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923045.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923037.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923052.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923066.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923068.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923074.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923055.jpgb_130_100_16777215_00___multimedia_foto_inne_20140923077.jpg

                                

Witam w gminie Władysławów

Serdecznie zapraszam Państwa do odwiedzania władysławowskiej ziemi, ufając, że pobyt wśród nas dostarczy przyjemnych wrażeń.

Wójt Gminy Władysławów
Krzysztof Zając

Sonda internetowa

Facebook