WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Podziękowali za zebrane plony!

Dożynki to piękna tradycja podziękowania Bogu za zebrane plony i trud rolniczy związany z codzienną, ciężką pracą na roli. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość, wytchnienie i odpoczynek po ciężkiej, całorocznej pracy.

W dniu 24 sierpnia 2019 r. sołectwo Skarbki było gospodarzem Święta Plonów – Dożynek Gminno-Parafialnych. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna, którą koncelebrował proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Galewie – ks. kan. Jacek Buda. Podczas nabożeństwa pobłogosławiono plony i okazały wieniec wypleciony z tegorocznych zbóż. Po mszy św. na placu w sąsiedztwie OSP Skarbki rozpoczęto część oficjalną i obrzędową Święta Plonów.

Uroczystego otwarcia miejscowych Dożynek dokonała Wójt Gminy Elżbieta Klanowska, która serdecznie powitała zaproszonych gości, społeczeństwo gminy Władysławów, powiatu tureckiego i wszystkich przybyłych. Dziękowała rolnikom za trud codziennej pracy, której owocem jest dożynkowy bochen chleba. Podkreśliła, iż bieżący rok był dla rolników bardzo trudny ze względu na panującą suszę, tym większa powinna być radość z zebranych plonów.
Swoją obecnością na Gminno-Parafialnych Dożynkach zaszczycili Posłowie na Sejm RP – Ryszard Bartosik oraz Krzysztof Ostrowski, a także Zofia Itman – Radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Po oficjalnym przemówieniu Wójt Elżbiety Klanowskiej byliśmy świadkami niezwykłego pokazu zabytkowych maszyn rolniczych oraz starych samochodów, po czym korowód dożynkowy przekazał w ofierze wieniec sołectwa Skarbki na ręce Wójt Elżbiety Klanowskiej, Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Maciaszaka, Radnej Krystyny Walczak oraz Sołtys wsi Skarbki Anny Kujawy.

Święcie Plonów dumnie przewodniczyli starostowie Dożynek, którzy na ręce Wójt Elżbiety Klanowskiej przekazali chleb wypieczony z tegorocznej mąki oraz owoce z sadów i ogrodów. W tym roku honorową funkcję starostów sprawowali: Pani Halina Wróblewska – mieszkanka Milinowa, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 55 ha wraz z dzierżawami. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli koni rasy śląskiej, jak i kóz oraz produkcji mleka. Starosta dożynkowy Jan Łysiak vel Kempiński, mieszkaniec Leonii, wraz z żoną prowadzą gospodarstwo rolne pow. 46 ha już od kilku pokoleń. Zajmują się produkcją mleka i żywca wołowego.
W części oficjalnej Święta Plonów podziękowania w stronę rolników z gminy Władysławów skierowali zaproszeni goście. Odczytano nadesłane listy gratulacyjne z wyrazami uznania i życzeniami. Wyróżniono drobnymi upominkami i pamiątkowymi dyplomami rolników prowadzących gospodarstwa rolne o wysokim areale i produkcji na szeroką skalę.
Obrzędowe uroczystości dożynkowe zakończono wspólnym odśpiewaniem ,,Roty”.

W części artystycznej Dożynek podziwialiśmy występy lokalnych artystów – zespołów dziecięcych, młodzieżowych oraz seniorskich, usłyszeliśmy koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy OSP Władysławów pod przewodnictwem kapelmistrza Andrzeja Kujawy oraz Turkowskiej Kapeli Podwórkowej ,,Zza Roga”.


Dla uczestników Święta Plonów przygotowano nie tylko coś dla duszy, ale i ciała. Na stoisku gastronomicznym, które cieszyło się wielkim zainteresowaniem, można było skosztować przepysznych, wiejskich przysmaków. Gospodarze nie zapomnieli o najmłodszych gościach Dożynek, albowiem dzieci do woli wyszaleć się mogły na dmuchanych zjeżdżalniach, a na wszystkich czekała loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami. Nie zabrakło także skocznej zabawy tanecznej trwającej do późnych godzin nocnych.
Władze Gminy bardzo serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych Dożynek Gminno-Parafialnych!