WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Podsumowanie roku sportowego 2019 UKS Skoczek

17 stycznia 2020 r. w sali konferencyjnej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego we Władysławowie odbyło się spotkanie podsumowujące działania i osiągnięcia minionego roku Uczniowskiego Klubu Sportowego Skoczek.

Zaproszonych gości, zawodników, rodziców i sympatyków Klubu powitał Prezes UKS Skoczek p. Florian Berliński, który na wstępie w kilku słowach przybliżył historię powstania UKS Skoczek.

Uczniowski Klub Sportowy Skoczek został zarejestrowany 27 stycznia 1997 r. Obecnie kieruje nim Zarząd w składzie: Florian Berliński – prezes, Grzegorz Grzelak – sekretarz, Jacek Kalinowski, Marcin Sobczak i Grzegorz Pływacz – członkowie, komisja rewizyjna w składzie: Waldemar Feliniak – przewodniczący, Grażyna Zapałowska i Bartłomiej Wiśniewski członkowie. Klub posiada osobowość prawną i jest członkiem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego w Poznaniu, Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki i Wielkopolskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. Aktywnie uczestniczy w Ogólnopolskim Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży.

Miniony rok 2019 dla Klubu był niezwykle udany. W w/w współzawodnictwie Skoczek zdobył 24 punkty i tym samym uzyskał pozycję lidera wśród klubów powiatu tureckiego. Działania Klubu oparte są na szkoleniu dzieci i młodzieży z lekkiej atletyki, przygotowaniu do współzawodnictwa sportowego i organizacji obozu sportowego oraz organizacji Czwartków Lekkoatletycznych wspólnie z Urzędem Gminy Władysławów i Szkołą Podstawową we Władysławowie. Szkolenia dzieci i młodzieży w roku 2019 prowadzone były przez dwóch trenerów lekkiej atletyki: Floriana Berlińskiego i Bartłomieja Wiśniewskiego.

W 2019 r. zawodnicy Skoczka wzięli udział w 25 wyjazdowych zawodach lekkoatletycznych, gdzie startowali na halach i stadionach lekkoatletycznych: Kalisza, Torunia, Łodzi, Żerkowa, Poznania, Aleksandrowa Łódzkiego, Środy Wlkp., Piły, Sieradza, Krakowa, Wrocławia, Szczecina i Tarnowa. W 2019 r. w Halowych Mistrzostwach Województwa nasi sportowcy przywieźli 10 medali, również 10 medali z Mistrzostw Województwa na stadionie. Z bardzo udanych Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików z Szczecina nasi zawodnicy przywieźli 5 medali. Do Mistrzostw Polski Młodzików w Tarnowie zakwalifikowało się aż pięciu naszych zawodników. Jednak największym osiągnięciem w 2019 r. było zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Polski w pięcioboju w Krakowie przez Dawida Robakowskiego. Reasumując nasi lekkoatleci w 2019 r. wywalczyli aż 26 medali.

Niezwykle istotne dla Klubu jest zdobywanie punktów w współzawodnictwie sportowym, ponieważ mają one wpływ na dotacje do obozów, dotacje z Urzędu Marszałkowskiego i przyznawanie miejsc w kadrze młodzików Wielkopolski.

Nasi sportowcy z chęcią uczestniczą w obozach sportowych, doskonaląc swoje umiejętności i jednocześnie korzystając z przygotowanych atrakcji turystycznych. Drugi rok z kolei w dniach 12-19 sierpień 2019 r. 18 zawodników przebywało na obozie sportowym w Trzebnicy w trakcie którego, zwiedzili ZOO i Stare Miasto we Wrocławiu oraz korzystali z atrakcji Parku Wodnego w Trzebnicy.

Wspólnie z Urzędem Gminy Władysławów i Szkołą Podstawową we Władysławowie przeprowadzono 7 imprez lekkoatletycznych w ramach Czwartków Lekkoatletycznych. W zawodach brali udział uczniowie klas IV – VI z SP Władysławów, SP Wyszyna, SP Natalia, SP Chylin, SP Słodków, SP Smólnik oraz dzieci przywiezione przez rodziców z Konina, Turku, Krzymowa i Kościelca. Realizowany cykl Czwartków Lekkoatletycznych dofinansowany był przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

W roku 2019 przychody Klubu wyniosły 33 846,00 zł, w tym: 15 000,00 zł dotacja Gminy Władysławów, 10 000,00 zł dotacja Ministerstwa Sportu i Turystyki na Program Klub – 2019, 8846,00 zł wpłaty osób fizycznych. Ponadto z 1% pozyskano na KRS Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego kwotę 4 776,70 zł, z czego do wykorzystania przez Klub 4 299,03 zł. Dotychczas środki z 1% przeznaczono na opłatę przejazdu na zawody do Kalisza i Środy Wlkp. oraz zakup dresów, koszulek. Do wykorzystania pozostało 776,13 zł.

Koszty funkcjonowania Klubu w 2019 r. wynosiły 35 164,03 zł, przeznaczone głównie na wydatki związane z: kosztami przejazdu na zawody, opłaty startowe i licencje, wyżywienie i zakwaterowanie, niezbędny sprzęt, organizację obozu sportowego i wkład własny na wynagrodzenie w ramach „Programu Klub 2019”.

Prezes Florian Berliński w imieniu swoim, Zarządu i komisji rewizyjnej Klubu serdecznie pogratulował sukcesów wszystkim zawodnikom, życząc im dalszych osiągnięć i wytrwałości w pracy treningowej. Szczególnie dziękował rodzicom za poświęcanie czasu i pieniędzy w związku z dowozami na treningi i zawody oraz wydatkami dotyczącymi zakupów np. strojów sportowych czy butów do biegania. Do gratulacji i życzeń przyłączyła się Pani Wójt Elżbieta Klanowska, podkreślając, iż nasi sportowcy są wielką dumą dla Gminy Władysławów oraz zobowiązując się do wsparcia rozwoju ich umiejętności i talentów oraz wyjazdów na wszelkiego rodzaju zawody czy mistrzostwa w postaci stypendiów sportowych, corocznych dotacji oraz w miarę posiadanych możliwości innych potrzeb, np. dowozu na imprezy sportowe.

Prawidłowe funkcjonowanie Klubu nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów i osób, które od lat przekazują 1%. Bez wsparcia Gminy Władysławów i korzystania z bazy szkolnej Szkoły Podstawowej we Władysławowie nie można byłoby realizować zadań statutowych Klubu. Serdeczne podziękowania skierowano w stronę Wójt Gminy Elżbiety Klanowskiej, Przewodniczącej Rady Gminy Krystyny Michalak oraz Radnych za pamięć, okazywaną pomoc i wspieranie działalności Klubu. Podziękowano p. Urszuli Maciejewskiej – Dyrektorowi Szkoły Podstawowej we Władysławowie za udostępnianie obiektów sportowych niezbędnych do prawidłowego szkolenia dzieci młodzieży.

Działacze i trenerzy Klubu Skoczek wyrazili dalszą chęć działań mających na celu rozwijanie lekkiej atletyki i z przyjemnością będą współpracować z wszystkimi, którym nie jest obojętny rozwój sportowy dzieci i młodzieży w gminie Władysławów.