WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Swojej historii naród zapominać nie może…

Mieszkańcy gminy Władysławów uczcili pamięć o zwycięskiej Bitwie Warszawskiej biorąc udział w uroczystej Mszy Świętej oraz odsłaniając pamiątkową tablicę. W ten szczególny sposób uczczono pamięć tych, którzy w bohaterski sposób bronili Polski i Europy przez bolszewizmem i komunizmem.

W sobotę, tj. 15 sierpnia o godz. 12.00, w parafii pw. św. Michała Archanioła w Russocicach odprawiona została Msza Święta, podczas której modlono się o pomyślność naszej Ojczyzny. ,,Dziś tutaj w naszej miejscowości, tu w naszej parafii i w naszej gminie honorujemy tych, którzy w tamtym czasie przed stu laty, jak kamienie rzucane na szaniec, bronili Ojczyzny i bronili Europy. Dziś ta tablica, która zostanie odsłonięta i poświęcona będzie świadectwem o tym, że po 100 latach pamiętacie i jesteście wdzięczni tym, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli to, co człowiek dostaje od Boga najważniejszego – złożyli swoje życie. Ale też będzie świadectwem dla przyszłych pokoleń, iż po wydarzeniach, które dzieją się w historii narodu, naród zapominać nie może” – mówił ks. proboszcz Krzysztof Karpiński podczas uroczystej Eucharystii.
Dzień 15 sierpnia to także Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji poświęcono kwiaty, kłosy zbóż i zioła przyniesione przez wiernych do Kościoła jako znak podziękowania za plony.

Po nabożeństwie poświęcono tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, nazywaną także ,,Cudem Nad Wisłą”. Uroczystego jej odsłonięcia dokonali Wójt Gminy Elżbieta Klanowska, Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Michalak oraz Proboszcz Krzysztof Karpiński. Następnie delegacja Samorządu Gminy złożyła kwiaty i zapaliła znicz. Symboliczna wiązanka i ,,światełko pamięci” spoczęły również przy pomniku ,,Tym, co Ojczyznę walczyli, cierpieli, ginęli…” na władysławowskim Rynku.