WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

83. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Pamiętamy!

Dnia 17 września mija 83. rocznica napaści Armii Czerwonej na Polskę, która łamiąc postanowienia paktu polsko-sowieckiego o nieagresji, zbrojnie wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. W tym samym czasie Polska od dnia 1 września 1939 r. była w stanie wojny z III Rzeszą.

Polacy stoczyli heroiczną walką o wolność Ojczyzny, wolność Polski. To kolejne wydarzenie, które zapisało bolesną i krwawą kartę w historii Naszej Ojczyzny. Konsekwencją agresji ZSRR na Polskę było nie tylko cierpienie i śmierć wielu Polaków, ale także m.in. podział Polski, masowe represje wobec Polaków.

Data 17 września powinna być utrwalona w świadomości nie tylko wszystkich Polaków, ale także i innych narodów, ku przestrodze, by przyszłe pokolenia nigdy nie zaznały podobnego cierpienia. Społeczeństwo polskie mimo miażdżącej przewagi wrogów, działań skazanych na porażkę, ogromu zniszczeń, nie poddawało się i z zaciętością broniło niezależności i sprawiedliwości.

W dniu dzisiejszym mieszkańcy gminy Władysławów z pochyleniem głowy wracają do tych pamiętnych wydarzeń przepełnionych krwią i cierpieniem, by oddać hołd Bohaterom, którzy życie swoje oddali w obronie Ojczyzny-Polski.

Historia sowieckiej napaści na Polskę: dzieje.pl/aktualnosci/sowiecka-agresja-na-polske