WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Lekcja bezpieczeństwa w praktyce. Miasteczko Ruchu Drogowego oficjalnie otwarte

Gmina Władysławów ma pierwsze w powiecie tureckim Miasteczko Ruchu Drogowego, z którego mogą już korzystać dzieci, poznając zasady poruszania się po drogach, doskonaląc jazdę na rowerze przy okazji bawiąc się. Inwestycję uroczyście oddano do użytku w piątek, tj. 22 października 2021 r., odbiór techniczny przedsięwzięcia miał natomiast miejsce 18 października 2021 r.

W ubiegłym roku Gmina Władysławów złożyła do Lokalnej Grupy Działania Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R. wniosek o przyznanie pomocy na realizację zadania pn. ,,Budowa miasteczka ruchu drogowego wraz z ogólnodostępną infrastrukturą sportowo-rekreacyjną” we Władysławowie. Przedmiotowa inwestycja spełniła wszystkie wymogi z ogłoszenia o naborze i gmina Władysławów otrzymała pomoc na wykonanie inwestycji w kwocie 99.975,00 zł. Dzięki wsparciu finansowym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego powstał obiekt, który zachęci do spędzania wolnego czasu aktywnie, a jednocześnie pozwoli poznać i utrwalić wiedzę z zakresu ruchu drogowego oraz bezpiecznego zachowywania się na drodze. Gmina Władysławów jako pierwszy Samorząd w powiecie tureckim wykonała i oddała do użytku tego typu miasteczko. Wspomnieć należy, że projekt uzyskał również pozytywną opinię Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu, zgodnie z którą przedmiotowy projekt wpisuje się w realizowaną dotychczas strategię budowy i doposażenia miasteczek ruchu drogowego na terenie Wielkopolski. Całkowity koszt zadania to 373 683,56 zł.

W ramach miasteczka ruchu drogowego wykonano m.in. jedno skrzyżowanie równorzędne, jedno skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, rondo, fragment drogi jednokierunkowej, przejścia dla pieszych, przejazd kolejowy, jezdnia do wykonywania tzw. „ósemki”, a także oznakowanie poziome i pionowe oraz elementy małej architektury. Wolne przestrzenie miasteczka zostały uzupełnione o wykonane z masy termoplastycznej gry podwórkowe dla dzieci i młodzieży szkolnej, które nie tylko edukują, lecz także wspierają integrację i pobudzają do wspólnego działania. Przewodnim celem inwestycji jest uatrakcyjnienie istniejącej oferty sportowo-rekreacyjnej spędzania czasu wolnego na terenie gminy Władysławów.

W uroczystym oddaniu inwestycji do użytku udział wzięli m.in. Wójt Gminy Władysławów – Elżbieta Klanowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ryszard Bartosik, Starosta Powiatu Tureckiego – Dariusz Kałużny, Przewodnicząca Rady Gminy Władysławów – Krystyna Michalak, Sekretarz Gminy – Anna Feliks, Skarbnik Gminy – Marzena Ressel, Komendant Powiatowy Policji w Turku – insp. Michał Grzelak, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego – st. asp. Kamil Kruszyński, Komendant Komisariatu Policji w Tuliszkowie – asp. sztab. Roman Marczyński, Dzielnicowy Gminy Władysławów – asp. Patryk Piaskowski, Prezes Stowarzyszenia Turkowska Unia Rozwoju T.U.R. – Magdalena Ciołek, Dyrektor Przedszkola Gminnego We Władysławowie – Wioletta Szczecińska, Radni Rady Gminy Władysławów oraz przedstawiciele wykonawcy, firmy JULMAT z Konina. Nie zabrakło także dzieci, które uczęszczają do Przedszkola Gminnego we Władysławowie. Przedszkolaki aktywnie włączyli się w otwarcie miasteczka. Warto wspomnieć, iż Pani Marzanna Wysocka, reprezentująca Zakład Handlowo-Usługowy AGD RTV Artykuły Elektryczne we Władysławowie jako przedsiębiorca zaangażowała się w zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników Miasteczka Ruchu Drogowego i zafundowała odblaskowe gadżety dla dzieci.

Inicjatorką powstania obiektu była Wójt Gminy Elżbieta Klanowska, która nie kryła radości z zakończonej inwestycji. ,,To dla mnie wielka duma, że możemy dziś otworzyć to Miasteczko Ruchu Drogowego w naszej gminie. Wiemy wszyscy, że ruch drogowy na terenie wszystkich miast, wsi jest natężony i ruch rowerowy również. Ponad dwa lata temu podjęliśmy decyzję o tym, aby w sposób bardziej wzmożony zająć się edukacją dzieci i młodzieży tak, aby zapewnić im bezpieczeństwo, bo ich bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Uważam, że Miasteczko Ruchu Drogowego to idealny pomysł, aby zwiększyć świadomość dzieci i młodzieży w zakresie korzystania z infrastruktury drogowej, a nauka przepisów w warunkach, gdy nie ma w bezpośrednim sąsiedztwie ruchu samochodowego, gdzie na bieżąco można poprawiać każdy błąd jest atrakcyjna i bezpieczna. To miasteczko jest miniaturową wersją odzwierciedlającą warunki drogowe na terenie naszej gminy. Mamy zarówno rondo, ścieżkę pieszo-rowerową, chodniki, drogi różnej kategorii. Mamy sygnalizację świetlną i przejazd kolejowy” – wskazywała Wójt Elżbieta Klanowska, podkreślając że wierzy, iż przy szkołach na terenie gminy we współpracy z powiatem i przy udziale programów rządowych uda się stworzyć również bezpieczne przejścia dla pieszych.

Inicjatywy gratulowali również zaproszeni goście: Minister Ryszard Bartosik, Starosta Dariusz Kałużny i Komendant Powiatowy insp. Michał Grzelak. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Turku przygotowali dla najmłodszych niespodziankę i pojawili się w towarzystwie pluszowego policjanta Pyrka, który chętnie pozował do zdjęć. Miłym dodatkiem była również możliwość obejrzenia policyjnego samochodu i motocykli.
Dzieci otrzymały odblaskowe upominki, które pozwolą im bezpieczniej poruszać się po zmroku. Na zakończenie przedszkolaki na swoich rowerkach mogły przetestować możliwości, jakie daje miasteczko i zgodnie stwierdziły, że to doskonały sposób na naukę poprzez zabawę.