WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Trzej Królowie pokłonili się Dzieciątku

W skromniejszej ze względu na pandemię COVID-19, ale nie mniej uroczystej oprawie mieszkańcy gminy Władysławów obchodzili święto Objawienia Pańskiego, popularnie nazywane również Świętem Trzech Króli. Mędrcy tradycyjnie już złożyli pokłon Dzieciątku i wspólnie z wiernymi wzięli udział we Mszy Św. w parafii pw. św. Michała Archanioła w Russocicach.

Uroczystość Trzech Króli, jedno z pierwszych świąt chrześcijańskich, obchodzona jest w naszym kraju 6 stycznia. Na pamiątkę hołdu, który Mędrcy ze Wschodu złożyli narodzonemu Jezusowi, w kościołach święci się symbole złożonych przez nich darów. Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia ich przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w Święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w katolickich domach pisano litery: C+M+B oraz rok. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu domowi; spotkać można również napis: K+M+B.

Od ponad dekady w całej Polsce organizowane są Orszaki Trzech Króli – uliczne jasełka przedstawiające narodzenie Jezusa i pokłon mędrców. We Władysławowie w kościele pw. św. Michała Archanioła w Russocicach trzej Królowie pokłonili się Dzieciątku, a uczniowie Szkoły Podstawowej we Władysławowie pod opieką nauczycieli przedstawili sceny opowiadające o wydarzeniach sprzed ponad dwóch tysięcy lat.