WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Duma i refleksja, czyli Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja we Władysławowie

Od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele pw. św. Michała Archanioła w Russocicach rozpoczęły się uroczystości patriotyczne z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja we Władysławowie. Mieszkańcy wraz z władzami samorządowymi uczcili 231. rocznicę przyjęcia ustawy zasadniczej, która stała się fundamentem polskiej państwowości. 

Po wspólnej modlitwie przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Andrzeja Kujawy zebrani udali przed pomnik ,,Tym, co za Ojczyznę walczyli, cierpieli, ginęli…” w Rynku, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. ,,Dzisiejsze święto, jest jednocześnie świętem kościelnym i narodowym. Te święta są ze sobą nierozerwalnie związane. Bogurodzica, nasza Matka, Królowa Polski – ostoja naszej Ojczyzny w dniu 3 Maja jest szczególnie czczona. Natomiast 3 maja 1791 rok dla narodu polskiego dzień świetności” – mówiła Wójt Gminy Elżbieta Klanowska, dodając, że radosną atmosferę majowego święta zakłócają dramatyczne doniesienia zza naszej wschodniej granicy. Pani Wójt dziękowała wszystkim mieszkańcom, którzy goszcząc u siebie uchodźców wojennych z Ukrainy okazują im wsparcie, pomoc oraz życzliwość. W tym trudnym czasie trzeba pamiętać o tym, że to właśnie Konstytucja 3 Maja jest fundamentem naszej państwowości. ,,Symbolizuje ona oświecone i mądre, odpowiedzialne dążenia rządzących Polską. Stąd przez 123 lata zaborów trzeciomajowa konstytucja była inspiracją dla wolnościowych dążeń. Dla wielu narodów stała się ona inspiracją i wzorem nowoczesnej ustawy. Wartości i rozwiązania ustrojowe, które wniosła do naszego życia politycznego i społecznego ówczesnych czasów nie są obce również współczesnym demokracjom. Warto w naszej wspólnej patriotycznej uroczystości widzieć to, co zrobili nasi przodkowie, by towarzyszyła nam duma i refleksja” – wskazywała Wójt Elżbieta Klanowska. Patriotyczne i demokratyczne podstawy wypracowane przez lata pozwalają również osiągać cele współcześnie. Jak mówiła Pani Wójt współpraca z Radą Gminy od początku kadencji pozwoliła na składanie wniosków i otrzymywanie środków rządowych na takie inwestycje jak chociażby budowa nowej oczyszczalni ścieków czy infrastruktury drogowej i modernizację szkół.

Tradycyjnie już w ważnych rangą państwowych, patriotycznych uroczystościach swoją obecnością w dniu 3 maja 2022 r. zaszczycił nas Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, który podkreślił, iż stawianie Polski na pierwszym planie to już władysławowska tradycja.

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły przy pomniku symboliczne wiązanki biało-czerwonych kwiatów oraz znicze ku pamięci tych, którzy walczyli i ginęli, abyśmy mogli żyć w wolnym i demokratycznym kraju. 

Patriotyczne uroczystości nie zakończyły jednak świętowania we Władysławowie. Popołudnie upłynęło na radosnych zabawach podczas rodzinnego pikniku. Na scenie pojawiły się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury, a także kapela podwórkowa „Z kopyta”. Najmłodsi natomiast mogli do woli bawić się na dmuchanych placach zabaw i z bliska obejrzeć wóz strażacki, a także wykazać się swoimi umiejętnościami plastycznymi przy wykonaniu patriotycznej malowanki.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę przybyłych pocztów sztandarowych, druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Władysławów, Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy GOK we Władysławowie wraz z kapelmistrzem Andrzejem Kujawą oraz wszystkich uczestników obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Państwa obecność napełniła nasze serca radością, a także była wyrazem patriotycznej postawy. Dziękujemy!