WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunach i Gminny Dzień Strażaka 

15 maja 2022 r. na długo zapisze się w historii jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunach. To właśnie tego dnia Druhowie świętowali 100-lecie istnienia OSP w ich miejscowości, jednocześnie będąc gospodarzami obchodów Gminnego Dnia Strażaka. 

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w parafii św. Józefa Robotnika w Kunach. Nabożeństwo koncelebrowali proboszcz Ryszard Kokoszka oraz kapelan powiatowy strażaków ks. Antoni Janicki. Zgromadzeni wspólnie modlili się w intencji Druhów oraz ich rodzin, dziękując Bogu za opiekę podczas trudnej służby. Z kościoła przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury we Władysławowie pod batutą kapelmistrza Andrzeja Kujawy wszyscy udali się na plac przy remizie OSP w Kunach, gdzie przeprowadzono dalszą część uroczystości. Na wstępie dh Waldemar Rosiak złożył raport Grzegorzowi Ciesielskiemu – Prezesowi Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Turku. Następnie poczet flagowy, w składzie którego znaleźli się: dh Piotr Wojdak, dh Konrad Nowak i dh Wiktor Zioła dokonał uroczystego podniesienia flagi państwowej. Zebranych gości powitał Prezes OSP Kuny dh Przemysław Ptak. Druhowie i zaproszeni goście zapoznali się z historią jednostki, której początki sięgają 1921 r., a jej istnienie nierozerwalnie związane jest z osobą Alfreda Delonga – pomysłodawcy i pierwszego naczelnika OSP Kuny. Ciepłych słów nie szczędziła Druhom Wójt Gminy Władysławów, Elżbieta Klanowska. ,,To Wy tworzycie tę jednostkę, to Wy torowaliście drogę do sukcesu tej jednostki, to Wy ją rozwijaliście i to Wy sprawiliście, że ma ona dobre wyniki. 100 lat to cztery pokolenia druhów. Wśród Was widzimy takich, którzy mają w szeregach straży swoich ojców, dziadków i pradziadków, którzy służyli tej lub innej jednostce na terenie naszej gminy. Niech Wasza działalność – Bogu na chwałę, ludziom na ratunek, przynosi szacunek lokalnego otoczenia” – mówiła Pani Wójt.

Jubileusz 100-lecia jednostki w Kunach był okazją do odznaczenia jej Złotym Znakiem Związku OSP RP. Jest to odznaczenie, które otrzymują jednostki prowadzące długą, co najmniej stuletnią działalność, i które w sposób znaczący zasłużyły się dla związku. Odznaczenie to jest nadawane przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP. Ustanowiono je w roku 1922 przez Radę Naczelną Głównego Związku Straży Pożarnych, a od 1933 przejęto przez Związek Straży Pożarnej RP. Złoty Znak nadawany był do września 1939, następnie wznowiony w okresie PRL w 1959 jako najwyższe odznaczenie ZOSP. Od 1993 roku jest to również najwyższe odznaczenie Związku OSP RP. 

Obchodzony tego samego dnia Gminny Dzień Strażaka był również okazją do odznaczenia i wyróżnienia tych Druhów z gminy Władysławów, którzy w sposób szczególny angażują się w działania Ochotniczych Straży Pożarnych, biorąc udział w akcjach ratowniczych i działaniach na rzecz lokalnej społeczności. Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: dh Kazimierz Wojdak, dh Bolesław Pierściński, dh Kazimierz Rusek, dh Edward Ptak, dh Stanisław Wysocki, dh Zbigniew Parus. Srebrny Medal za zasługi dla pożarnictwa przyznano: dh Karolowi Sylwestrzakowi i dh Tomaszowi Kneblowi. Brązowy Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: dh Tomasz Wachowski i dh Sebastian Rusek. Odznakę Wzorowy Strażak przyznano dh Adamowi Darulowi. Tytuł Strażaka Roku 2020 otrzymał dh Tomasz Rebas z OSP Wyszyna, a Strażakiem Roku 2021 został dh Bartosz Chudzik z OSP Władysławów, Jednostką Roku 2020 mianowano OSP Władysławów, natomiast tytuł Jednostki Roku 2021 przyznano OSP Kuny. Działaczem Roku 2020 został dh Daniel Maćkowski, a Działaczem Roku 2021 – dh Andrzej Burszewski.

Okolicznościowe statuetki otrzymały natomiast osoby, które wspierają jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunach w podejmowanych działaniach i realizacji zamierzonych celów. Specjalne podziękowania przekazano na ręce Sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszarda Bartosika, który tradycyjnie zaszczycił nas swoją obecnością, Zastępcy Komendanta Głównego PSP nadbryg. Arkadiusza Przybyły, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Grzegorza Ciesielskiego, Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Roberta Popkowskiego, Starosty Powiatu Tureckiego Dariusza Kałużnego, Przewodniczącego Rady Powiatu Tureckiego Piotra Szewczyńskiego, Komendanta Powiatowego PSP bryg. Piotra Pietruchy, Wójta Gminy Władysławów Elżbiety Klanowskiej, Komendanta Gminnego ZOSP RP we Władysławowie Witolda Dębińskiego, Zastępcy Dyrektora WORD w Koninie Mariusza Seńko oraz Wójta Seniora Gminy Władysławów Krzysztofa Zająca.