WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Mural, który uczy historii i patriotyczne „Poznańskie Słowiki” 

Kolejny wielkoformatowy obraz został włączony do przestrzeni Władysławowa. Mural przypominać będzie o tradycjach walk niepodległościowych, a jego oficjalne przekazanie połączono ze wspaniałym koncertem Poznańskich Słowików. 

Nie można było wybrać lepszej daty niż Narodowe Święto Niepodległości, aby wspaniałe dzieło oficjalnie włączyć do przestrzeni Władysławowa. Przez kilka tygodni na ścianie sali gimnastycznej władysławowskiej podstawówki powstawało okazałe malowidło. Powstało ono dzięki aktywności Stowarzyszenia „Koniczynka”, które kolejny raz postanowiło zaangażować się w aranżacje przestrzeni szkolnej i w sierpniu tego roku przystąpiło do realizacji projektu Ministerstwa Obrony Narodowej pod tytułem „MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO”. Jego celem było upamiętnienie regionalnych historii związanych z walką o nieodległość. Tym razem Stowarzyszenie i partner projektu Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego we Władysławowie postanowiło zwrócić się ku jedynemu zwycięskiemu powstaniu w dziejach Polski – Powstaniu Wielkopolskiemu. ,,Celem tego projektu było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych, a także ugruntowanie i przekazywanie informacji oraz wiedzy na temat naszej historii, na temat historii oręża polskiego – poprzez wybitne postacie i wyjątkowe wydarzenia” – mówiła Wójt Gminy Elżbieta Klanowska.

Mural nie tylko stał się się pomnikiem walk o niezależność Wielkopolski, ale również pozwoli na zadbanie o mury najstarszej części szkoły. Obraz, który zaprojektował lokalny twórca Roman Choinka, został w całości sfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. ,,Inspiracją do stworzenia tego dzieła była chęć upamiętnienia Powstańców Wielkopolskich, ale również żywa w naszej miejscowości tradycja skautingu i harcerstwa. Nie jest bowiem przypadkiem, że na pierwszym planie znaleźli się młodzi ludzie – harcerze, którzy czynnie zaangażowali się w walki powstańcze pod koniec grudnia 1918 roku. Inspiracją stała się fotografia nieznanego autora dla powstania muralu, który wspaniale włączył się w przestrzeń architektoniczną” – podkreślała Prezes Stowarzyszenia „Koniczynka” Danuta Skubiszewska. W imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka list gratulacyjny odczytał ppłk Adam Nawrocki, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koninie. 

Po przecięciu wstęgi wszyscy udali się do Domu Parafialnego w Russocicach, aby wysłuchać niezwykłego koncertu w wykonaniu Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. Wspaniałe wykonania pieśni patriotycznych doskonale uzupełniły obchody Narodowego Święta Niepodległości oraz podsumowanie projektu Stowarzyszenia „Koniczynka”, pozwalając na chwile radości, ale też zadumy. 

Realizacja wideo TUTAJ

„Mur, ale historia Wojska Polskiego”

„Mur, ale historia Wojska Polskiego”