WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Szlifują sportowe talenty od 25 lat. Jubileusz UKS ,,Skoczek” Władysławów

Uczniowski Klub Sportowy ,,Skoczek” we Władysławowie od 1997 roku rozwija sportowe talenty z naszej gminy i nie tylko. Młodzi sportowcy pod okiem trenerów szlifują formę i sięgają po najwyższe laury. We wtorek, tj. 3 stycznia 2023 r., uroczyście podsumowano nie tylko ubiegły rok, ale też ćwierć wieku istnienia klubu. 

Uroczysty Jubileusz 25-lecia działalności klubu świętowano w otoczeniu przedstawicieli Samorządu – zarówno powiatowego, jak i gminnego, trenerów, działaczy, sponsorów, ale przede wszystkim – wraz z młodymi sportowcami i ich rodzicami. Nie zabrakło też gości specjalnych – olimpijki Igi Baumgart-Witan oraz Mateusza Kołodziejskiego, który w skoku wzwyż stawał na najwyższym stopniu podium podczas Mistrzostw Polski i Europy. Choć obecnie władysławowski klub jest klubem jednosekcyjnym i trenuje lekkoatletów, to w początkach działalności młodzież zajmowała się tam sportem rekreacyjnym – piłką nożną oraz koszykówką. Nad całością prac klubu czuwa zarząd w składzie: prezes Florian Berliński, sekretarz – Grzegorz Grzelak, członkowie: Marcin Sobczak, Jacek Kalinowski i Grzegorz Pływacz oraz komisja rewizyjna, w której zasiadają Waldemar Feliniak, Grażyna Zapałowska i Bartłomiej Wiśniewski. 
Wtorkowe spotkanie tradycyjnie już rozpoczęło się od podsumowania minionego roku. Młodzi lekkoatleci spisali się znakomicie, zdobywając medale m.in. podczas Mistrzostw Polski Młodzików czy też Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS. Jak podkreślał prezes i jednocześnie trener Florian Berliński wyniki, jakie osiągają zawodnicy ,,Skoczka” zostały dostrzeżone i skutkowały powołaniami do kadry narodowej. Nie krył on jednak dumy z rozwoju młodych sportowych talentów, a wyróżniający się zawodnicy, którzy niejednokrotnie w 2022 roku stawali na podium najważniejszych zawodów otrzymali pamiątkowe statuetki. Wśród nich znaleźli się medaliści Mistrzostw Polski – Damian Kuśmierek (srebrny medal w pięcioboju i brązowy w biegu na 110 metrów przez płotki) oraz Mateusz Nijakowski, który zdobył brąz w biegu na 1000 m przez przeszkody. Doskonale radzili sobie również Igor Karczewski, Kamil Kmieć, Franciszek Grzymski, Antoni Pławiński, Damian Kuśmierek, Mateusz Nijakowski, Mateusz Szewczyński, Jakub Milczuk i Stanisław Grzymski, którzy startowali w takich imprezach jak finał Wielkopolskich Czwartków Lekkoatletycznych, Lekka Atletyka Każdego, finały Mistrzostw Polski U20 oraz Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS. Upominki otrzymali również wszyscy zawodnicy trenujący w klubie. 

Radość z sukcesów sportowców wyraziła także Wójt Gminy Elżbieta Klanowska. ,,Świętujemy dziś piękny Jubileusz klubu. Niezmiernie się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym święcie razem z Wami i chcę z tej okazji podziękować oraz pogratulować wszystkim, którzy ten klub tworzyli. Wiadomym jest, że od początku tworzy go Pan Florian Berliński, ale nie byłoby klubu gdyby nie młodzi sportowcy. Mamy wspaniałą kadrę, z której możemy być dumni, bo nie tylko rozsławiają klub, ale też całą gminę Władysławów i są znani w całej Polsce. Wiem też ile pracy i wysiłku kosztują Wasze sukcesy” – mówiła Wójt Elżbieta Klanowska, nie kryjąc dumy z osiągnięć zawodników. 

Brązową odznaką ,,Za Zasługi dla Sportu” nadaną przez Ministra Sportu i Turystyki Wójt Elżbieta Klanowska odznaczyła prezesa UKS ,,Skoczek” Władysławów, Floriana Berlińskiego.  Doceniono również tych, którzy przez cały okres działalności klubu przyczynili się do jego rozwoju.  Honorowe Odznaki LZS nadane przez Radę Wielkopolskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Poznaniu za Wybitne Zasługi Położone dla Rozwoju Kultury Fizycznej i Turystyki w Środowisku Wiejskim otrzymali: Tomasz Zydorkiewicz, Łukasz Berliński oraz Marcin Sobczak. Srebrną odznakę przyznano Grzegorzowi Grzelakowi i Bartłomiejowi Wiśniewskiemu.  Medalem 75-lecia Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS wyróżniono: Władysława Karskiego, Elżbietę Klanowską, Krystynę Michalak, Grażynę Zapałowską, Dariusza Bartczaka, Dariusza Orlikowskiego, Arkadiusza Nejmana, Marka Zawadzkiego, Zbigniewa Kusza, Zbigniewa Trochę, Jacka Kalinowskiego, Piotra Zapałowskiego, Małgorzatę Gąbkę, Aldonę Początek, Agnieszkę Majdę, Waldemara Feliniaka, Magdalenę Wysocką, Elżbietę Kalinowską oraz Elżbietę Marciniak. Podziękowania trafiły również do rodziców, którzy poświęcają swój czas, chociażby wożąc zawodników na imprezy sportowe. 

Podczas tak wspaniałego święta władysławowskiego sportu nie mogło zabraknąć okazałego tortu i gromkiego „Sto lat”.