„Wyjdź z Domu i Poznaj Świat” to kolejny projekt Stowarzyszenia NEURON z Dąbrowy Górniczej, a nasze Stowarzyszenie „Koniczynka” było partnerem. Po raz szósty 49 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami uczestniczyło w wycieczce Beskid Sądecki i Beskid Niski w dniach od 28 do 31 maja 2026r. W pierwszym dniu zwiedzania wjechaliśmy kolejką linową w Słotwinach skąd podziwialiśmy piękne widoki z wieży widokowej.
Następnego dnia dotarliśmy do Biecza odwiedziliśmy kolegiatę Bożego Ciała – słynny obraz włoski opłakiwanie z XVI wieku. Ciekawostką była Turma Ratuszowa czyli pomieszczenie pełniące rolę miejskiego aresztu, w którym przesłuchiwano oskarżone osoby i kat wykonywał wyrok. Wysłuchaliśmy m.in. wzruszającego przesłuchania – sposób przeprowadzenia przesłuchania doprowadził osobę niewinną do ukarania karą śmierci wykonaną przez kata. W Bieczu znajdowała się m.in szkoła Katów. Ciekawym miejscem zwiedzania była Karpacka Troja – skansen archeologiczny. Jest to obiekt o szczególnej wartości historycznej i kulturowej położony tuz nad doliną rzeki Ropy.
Odkryto tu najstarsze osady obronne ślady oddziaływania cywilizacji anatolijsko -bałkańskiej. Jest to jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych grodzisk. W kolejnym dniu wjeżdżaliśmy gondolą z Czarnego Potoku na Jaworzynę Krynicką /1114 m.n.p.m/ skąd można było podziwiać krajobraz Beskidzki. Po zjeździe doliną Popradu w Starym Sączu zwiedziliśmy Klasztor sióstr Klarysek i ołtarz papieski. Jedną z atrakcji było zwiedzanie Krynicy Zdrój -m.in. pomnik Nikifora i wzruszające opowiadanie przewodnika o Jego życiu.
Na zakończenie realizacji projektu „Wyjdź z Domu i Poznaj Świat” była tradycyjnie uroczysta kolacja wraz z wieczorkiem tanecznym, w którym uczestniczyło 200 osób w tym większość osób niepełnosprawnych. Wspaniała muzyka wciągnęła do tańca i bawiliśmy się do późnych godzin nocnych. Najważniejszym punktem tego wieczoru był oczywiście konkurs, na który osoby biorące w nim udział czekały z niecierpliwością.
Z naszej grupy udział w konkursie wzięli: Elżbieta Tamborska, Kornelia Molenda i Andrzej Sęk. Okazali wspaniałą wiedzę i pamięć o zwiedzanych miejscach za co zdobyli nagrody książkowe. Wycieczka ta dostarczyła nam mnóstwo wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy Panu Bogdanowi Zandeckiemu Prezesowi Stowarzyszenia NEURON z Dąbrowy Górniczej za kolejne pozyskanie środków z PFRON-u i zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki. Do zobaczenia za rok.
Materiał nadesłany: Prezes Stowarzyszenia „Koniczynka” Danuta Skubiszewska




















