WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości…

W 1831 roku na teren dzisiejszej gminy Władysławów dotarła epidemia cholery. Mieszkańców, którzy zmarli na skutek zarażenia pochowano w Chylinie. Na miejscu dawnego cmentarza epidemicznego stanął krzyż oraz pamiątkowa tablica, aby wspomnienia tamtych czasów przetrwały dla kolejnych pokoleń.

Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości – kierując się tymi słowami papieża Jana Pawła II pani Marianna Michalak postanowiła rozpocząć starania o to, aby w miejscu, gdzie według przekazów spoczywają zmarli mieszkańcy, stanął krzyż i pamiątkowa tablica. W niedzielę, tj. 13 września 2020 r., na terenie dawnego cmentarza epidemicznego zebrali się mieszkańcy Chylina, a także przedstawiciele Samorządu z Wójt Gminy Elżbietą Klanowską na czele.

Przed Mszą Świętą odprawioną w intencji ofiar oraz mieszkańców zebrani mogli wysłuchać rysu historycznego przypominającego o wydarzeniach z 1831 roku. Opracowania podjął się pan Mirosław Mazurek. Epidemia nawiedziła teren dzisiejszej gminy Władysławów w drugiej połowie 1831 roku. Badacze tamtych czasów twierdzą, że do rozprzestrzenienia zarazy przyczyniło się wojsko imperium carskiego, skierowane do stłumienia powstania listopadowego. Z aktów zgonów z 1831 roku spisywanych przez proboszcza parafii Russocice zgony choleryczne występowały – oprócz Chylina, także m.in. w Genowefie czy Wyszynie. Zmarłych grzebano na prowizorycznym cmentarzu w Chylinie, wówczas było tam puste pole, z dala od zabudowań, należące do Tadeusza Kożuchowskiego. Zgodził się on, aby utworzyć w tym miejscu cmentarz epidemiczny. Na skutek zarażenia cholerą zmarło prawdopodobnie 13 mieszkańców samego Chylina w wieku od roku do 75 lat.

Dzięki wspólnym staraniom pamięć o tych wydarzeniach przetrwa dla kolejnych pokoleń.