W uroczystej oprawie i z mnóstwem atrakcji oraz smakołyków mieszkańcy gminy Władysławów cieszyli się z zakończonych prac polowych. Tradycyjne Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami. Święto Plonów jest pełne radości, wdzięczności i dumy z dobrze wykonanej pracy. Właśnie tak było w niedzielę, tj. 27 sierpnia 2023 r., w Tarnowskim Młynie.
Przygotowania do tegorocznego Święta Plonów rozpoczęły się w Tarnowskim Młynie na długo przed oficjalną datą. Mieszkańcy przygotowali oryginalne dekoracje, które witały zaproszonych gości. Na tyłach świetlicy wiejskiej stanęła scena, będąca głównym miejscem wydarzeń. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie już od polowej Mszy Świętej, podczas której dziękowano za bezpieczne zakończenie prac polowych oraz udane zbiory. W procesji z darami wręczono owoce pracy rąk ludzkich – okazałe bochny chleba oraz owoce i miód.
Po nabożeństwie wniesiono wieniec dożynkowy, a Wójt Gminy Elżbieta Klanowska oficjalnie dokonała otwarcia Dożynek, witając zaproszonych gości, rolników i mieszkańców gminy Władysławów oraz okolic. Dziękowała rolnikom za trud codziennej pracy, której owocem jest dożynkowy bochen chleba. ,,Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika, bo często zapominają, że bezpieczeństwo człowieka, to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji i nic tego nie zmieni. Dla mieszkańców, dla społeczności wiejskiej powodem do dumy, a nie wstydu,powinien być fakt, że żyjemy na obszarach rolniczych. Pamiętajmy, że planując swoje życie na wsi wkraczamy w teren, który od zarania dziejów służy produkcji rolniczej, a sielankowy obraz życia wsi prócz pięknych krajobrazów to także pot i spracowane ręce naszych polskich rolników. Trzeba szanować naszych rolników i wspierać w ich działalności” – mówiła Wójt Gminy Elżbieta Klanowska. Pani Wójt wspomniała również o tym, jak zmienia się nie tylko rolnictwo, ale obraz całej Polski, w tym również gminy Władysławów, gdzie przy udziale dofinansowań rządowych poczyniono w ostatnim czasie wiele inwestycji, jak chociażby termomodernizacja szkół, budowa boisk sportowych czy budowa kanalizacji.
Swoją obecnością na Gminno-Parafialnych Dożynkach zaszczycił Poseł na Sejm RP Witold Czarnecki, a także Radna Sejmiku Wielkopolskiego Zofia Itman, Starosta Powiatu Tureckiego – Dariusz Kałużny, Członek Zarządu Powiatu Tureckiego – Magdalena Wysocka, Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego – Piotr Szewczyński, Wójt Gminy Malanów – Ireneusz Augustyniak, z-ca Dyrektora poznańskiego oddziału KOWR – Krzysztof Buchelt, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Turku – Jan Smak, Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Turku – Robert Żółtaszek oraz Przewodniczący powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Krzysztof Kałużny. Nie zabrakło również przedstawicieli Samorządu Gminy Władysławów.
Święcie Plonów dumnie przewodniczyli starostowie Dożynek, którzy na ręce Wójt Elżbiety Klanowskiej przekazali chleb wypieczony z tegorocznej mąki oraz owoce z sadów i ogrodów. W tym roku honorową funkcję Starostów sprawowali Sylwia Loch i Gabriel Kostrzewa.
W części oficjalnej Święta Plonów podziękowania w stronę rolników z gminy Władysławów skierowali zaproszeni goście. Wyróżniono upominkami i pamiątkowymi dyplomami rolników prowadzących gospodarstwa rolne o wysokim areale i produkcji na szeroką skalę. Specjalne wyróżnienia z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – odznaki honorowe ,,Zasłużony dla Rolnictwa” wręczono małż. Irenie i Markowi Gólczyńskim oraz Pani Małgorzacie Łysiak vel Kempińskiej. Obrzędowe uroczystości dożynkowe zakończono wspólnym odśpiewaniem ,,Roty” przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Władysławowa pod batutą kapelmistrza Andrzeja Kujawy.
Dla uczestników Dożynek Gminno-Parafialnych przygotowano nie tylko coś dla duszy, ale i ciała. Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Władysławów, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem, można było skosztować przepysznych, swojskich przysmaków. Gospodarze nie zapomnieli o najmłodszych gościach Dożynek, albowiem dzieci do woli wyszaleć się mogły na dmuchanych zjeżdżalniach. Zaprezentowano tradycyjne koszenie zboża oraz pokaz samoobrony. Nie zabrakło także zabawy tanecznej trwającej do późnych godzin nocnych, a także występu kapeli folkowej Sumigoj i Arka Kopaczewskiego
Władze Gminy bardzo serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych Dożynek Gminno-Parafialnych!