WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego

We wtorek, 5 czerwca 2018 r. już po raz 17 obchodziliśmy w Polsce Światowy Dzień Ochrony Środowiska.
W tym właśnie dniu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na problem nieustannej degradacji otaczającej nas przyrody, a także naszej wspólnej, zbiorowej odpowiedzialności za jej stan. Pamiętajmy o tym, że człowiek jest integralną częścią środowiska naturalnego w którym egzystuje, w wyniku czego trując je i niszcząc, niszczy samego siebie. Wiele osób czytając to zdanie pomyśli, że to wyświechtany slogan i że przecież każdy o tym doskonale wie, jednak spalanie śmieci w domowych kotłowniach, zaśmiecanie lasów i przydrożnych rowów, czy wywóz nieczystości płynnych na nieużytek rolny sąsiada, to działania nadal cieszące się sporą popularnością wśród naszej lokalnej społeczności.
Nie bądźmy egoistami i pozwólmy cieszyć się pięknem przyrody która nas otacza również naszym dzieciom i wnukom. Pamiętajmy o tym, że emitując szkodliwe i trujące związki i substancje chemiczne, czy to do gruntu, czy do atmosfery, niszczymy i zabijamy przyrodę,a w następstwie tego również siebie i swoich bliskich. Zapewne zdecydowana większość osób z naszego otoczenia nie podziela naszych skłonności autodestrukcyjnych i z całą pewnością chce jeszcze długo cieszyć się przyrodą w takiej postaci, jaka nas obecnie otacza. Pomyślmy przez chwilę o tym,nim wrzucimy kolejne butelki PET do pieca, czy wyrzucimy zalegające w garażu pojemniki po oleju silnikowym do lasu. Swoją drogą, może Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego powinien trwać nie jeden a trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku?

Światowy Dzień Ochrony Środowiska ustanowiony został dnia 5 czerwca 1972 r.w Sztokholmie podczas światowej konferencji ONZ poświęconej tematowi stanu środowiska naturalnego i obchodzony jest w ponad 100 krajach. W bieżącym roku Dzień obchodzony jest pod hasłem „łączenia ludzi z przyrodą”.