WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

ZAKAZ KĄPIELI NA ZBIORNIKU POKOPALNIANYM W RUSSOCICACH

Rozmowa z Wójtem Gminy Władysławów Krzysztofem Zającem.

Cała gmina poruszona jest tragedią jaka wydarzyła się na zbiorniku w Russocicach. W sobotę utonął tam jeden z mieszkańców z gminy Władysławów i odnalezienie go było naprawdę trudnym zadaniem. Zaangażowano wielu strażaków m.in z Konina i Poznania, a czy gminne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych są przygotowane do prowadzenia takiego rodzaju akcji poszukiwawczych?

Pierwsze co chcę powiedzieć to że jest mi niezmiernie przykro z powodu tego nieszczęścia i składam kondolencje na ręce rodziny zmarłego.

Jednocześnie proszę, apeluję do wszystkich aby nie kąpać się w tym zbiorniku. Śmierć członka rodziny jest niepowetowaną stratą i zawsze pamiętajmy o tym gdy narażać chcemy własne życie.

Odpowiadając na pytanie czy nasze jednostki OSP są gotowe na takie akcje to przypominam, że władze samorządowe w ostatnim czasie doposażyły gminne OSP w odpowiedni sprzęt który pozwala na tego typu akcje i pozwala w tak trudnych warunkach dojechać do zbiornika. Teren jest jeszcze rekultywowany i nie ma odpowiedniej infrastruktury drogowej. Nasz urząd wielokrotnie wysyłał pisma i podnosił tą kwestię na spotkaniach z przedstawicielami PAK Konin, jednakże odpowiadano nam, ze nie ma podstaw formalno-prawnych i brak jest dokumentów które pozwoliłyby wyznaczyć i oznaczyć drogę dojazdową dla służb ratowniczych.

Jak według Pana przeprowadzona była akcja poszukiwawcza w tak trudnych warunkach terenowych
i pogodowych?

– Akcja była przeprowadzona bardzo sprawnie. Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Turku oraz Państwową Straż Pożarową z Konina i Poznania oraz OSP Władysławów i OSP Natalia to jednostki które zaangażowane były w poszukiwania. W obliczu tego ogromnego nieszczęścia jaką jest śmierć mieszkańca naszej gminy muszę zaznaczyć że służby ratownicze zrobiły wszystko by jak najszybciej odnaleźć ciało. Wielkie zaangażowanie Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Arkadiusz Przybyła oraz Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Turku Piotra Pietruchy, którzy dowodzili Strażakami z Państwowej Straży Pożarnej jak i druhami z jednostek OSP z terenu mojej gminy zasługuje na najwyższe uznanie. Tragedia na zbiorniku w Russocicach odbiła się szerokim echem bo Telefonicznie deklarowała pomoc Pani Zofia Itman, zastępca Przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

– Jak wyglądały poszukiwania?

Zrobiono wszystko by ciało wydobyć jak najszybciej. Pracowały grupy płetwonurków z Poznania i Konina. Sprowadzono najnowszą sondę głębinową która przeczesywała dno zbiornika.

 

– Apeluje Pan o to by nie kąpać się w tym zbiorniku, a czy nie powinien być ratownik który strzegł by kąpieliska?

Rzeczywiście wielu ludzi do mnie dzwoniło z tym pytaniem, jednak na obecnym etapie rekultywacja zbiornika nie jest zakończona i dopiero gdy wykonane zostanie miejsce przeznaczone do rekreacji,
z wydzieloną plażą, kąpieliskiem i nadzorującymi ratownikami będzie można bezpiecznie się kąpać.