WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

„MUZYKA ŁĄCZY POKOLENIA”

Pod takim hasłem 8 listopada 2018 r. w Przedszkolu Gminnym we Władysławowie odbyła się biesiada patriotyczna, przygotowana przez dzieci z grupy „Misie”. W dniach poprzedzających 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości nie mogło zabraknąć Bohaterów, pamiętających wydarzenia kluczowe dla wszystkich Polaków – w uroczystości wzięła udział Pani Leokadia Kwiatkowska, która ze wzruszeniem oglądała występy Przedszkolaków. Pani Leokadia urodziła się w 1922 roku w wolnej Polsce, jednak w dorosłość wkroczyć musiała w atmosferze strachu i niepewności o jutro. Okres II wojny światowej był dla niej czasem wypędzenia i osamotnienia. Ale mimo traumatycznych przeżyć Pani Leokadia zachowała pogodę ducha i tego dnia z uśmiechem na twarzy słuchała pieśni, które sama doskonale znała i niejednokrotnie w swoim życiu nuciła. Kilkakrotnie podczas biesiady podkreślała że jej dzieciństwo wyglądało zupełnie inaczej – nie było tylu zabawek, tylu kolorów, tylu atrakcji. Ale radość w sercach, energia i ufność były takie same kilkadziesiąt lat temu i tego dnia wśród przedszkolaków.

Również pozostali Goście zebrani na sali mogli przypomnieć sobie bliskie sercom wszystkich pokoleń piosenki i tańce ludowe w wykonaniu dzieci.

Spotkanie uświetnił występ Zespołu „Seniorskie nuty” działającego przy Stowarzyszeniu „Koniczynka”. Po części artystycznej dzieci, w imieniu młodego pokolenia Polaków, wręczyły kwiaty Pani Leokadii Kwiatkowskiej, wyrażając w ten sposób uznanie dla jej pokolenia i symbolicznie dziękując za trud odbudowy wolnego i niepodległego kraj.

Następnie Pani dyrektor Wioletta Szczecińska podziękowała uczestnikom biesiady za zaangażowanie i udział w obchodach z okazji Święta Niepodległości. Później, choć muzyka ucichła, rozmowom i wspomnieniom przy słodkim poczęstunku, przygotowanym dzięki szczodrości Rodziców, nie było końca.

Celem biesiady było popularyzowanie pieśni patriotycznych, tradycji i zainteresowania dziedzictwem kulturowym, a przede wszystkim kształtowanie miłości i przynależności do Ojczyzny wśród dzieci.

SW