WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Grypa czy przeziębienie?

Przeziębienie jest wirusową chorobą zakaźną górnych dróg oddechowych. Grypa natomiast to ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Wiele osób nadal myli te dwie choroby. Po czym rozpoznać co nam może dolegać?

Główny Inspektorat Sanitarny przedstawił podstawowe różnice w objawach.

Grypa rozpoczyna się gwałtownie, podczas gdy przeziębienie ma stopniowo nasilające się objawy. O ile w przypadku tej pierwszej występuje wysoka gorączka, do 39 stopni Celsjusza, a nawet dreszcze, o tyle przy przeziębieniu pojawia się stan podgorączkowy, zwykle poniżej 38 stopni Celsjusza.

Charakterystycznym i jednym z pierwszych objawów przeziębienia jest ból gardła i chrypa, podczas gdy w przypadku grypy, praktycznie nie występuje lub pojawia się bardzo rzadko. Podobnie jest w przypadku kataru – przy przeziębieniu „zatkany nos” jest częstym objawem, a przy grypie bardzo rzadkim.

Różnica występuje również w kaszlu. Przy przeziębieniu jest on mokry, natomiast przy grypie suchy i męczący. Towarzyszy mu zwykle ból w klatce piersiowej i duszności.

Niemal w każdym przypadku grypy, pojawia się ból głowy. W przypadku przeziębienia, głowa boli rzadziej, za to często odczuwalny jest ból zatok.

Charakterystyczny dla grypy jest ból mięśni, często bardzo intensywny, a także pojawiające się dreszcze. Przy przeziębieniu bóle występują rzadko lub są mniej nasilone.

O wiele groźniej przedstawiają się także powikłania po każdej z tych chorób. W przypadku grypy mogą być one wielonarządowe i skutkować np. zapaleniem płuc, zapaleniem oskrzeli, niewydolnością oddechową i zapaleniem mięśnia sercowego. Przy przeziębieniu, powikłania występują rzadko, pojawiają się ewentualne wtórne zakażenia bakteryjne.

By zmniejszyć ryzyko zachorowania na jedno czy drugie lub zarażenia innych, należy pamiętać m.in. o częstym myciu rąk mydłem, unikaniu masowych zgromadzeń i zasłanianiu ust i nosa chusteczką (a nie ręką) podczas kaszlu.