WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Pierwszy etap niezwykłych międzynarodowych wakacji za nami…

Miło nam poinformować, że właśnie zakończył się pierwszy etap naszego projektu International Education for Kindergartens. Pierwsze koty za płoty, a wraz z nimi pojawiły się nowe doświadczenia, które zdobyli zarówno organizatorzy, jak i partnerzy projektu. Stowarzyszanie „Koniczynka” z Władysławowa wspólnie z Przedszkolem Gminnym we Władysławowie wraz z końcem roku szkolnego rozpoczęło realizację projektu, który polega na prowadzeniu zajęć dla przedszkolaków przez wolontariuszy pochodzących z różnych stron świata. Niemałą niespodzianką dla mieszkańców naszej gminy był pobyt naszych wolontariuszek z Australii, Tajlandii i Turcji: Connie Ou , Naporn (Nuey) Phuasuwan i Bilge Ateş to przesympatyczne, otwarte i odważne dziewczyny, które przez dwa tygodnie mieszkały w życzliwym domu pani Danuty Skubiszewskiej. Natomiast od poniedziałku do piątku wolontariuszki prowadziły zajęcia z władysławowskimi przedszkolakami. Dzieci podczas zajęć zdobyły wiedzę na temat krajów i kultur z których pochodziły wolontariuszki, zostały zapoznane z Celem Zrównoważonego Rozwoju ONZ numer 6 „Czysta woda i warunki sanitarne”, uczyły się nowych słów w języku angielskim, a przede wszystkim zdobyły wierne przyjaciółki. Connie, Bilge i Nuey zwracały uwagę na nadzwyczajną spostrzegawczość i mądrość naszych przedszkolaków.
Podczas pobytu dziewczyny mogły też odwiedzić ciekawe miejsca związane z historią Władysławowa, a także miasta leżące w pobliżu. Odwiedziły Kłodawę, Uniejów i Licheń. Zostały też oprowadzone po ważnych dla władysławowian miejscach.
Jednak obok wspaniałych doświadczeń najmłodszych mieszkańców, bardzo ważnym aspektem pobytu naszych gości było ogromne zaangażowanie wielu mieszkańców gminy w to, aby dziewczyny czuły się we Władysławowie jak w domu. Ogromnie dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w organizację wolnego czasu naszych gości. Wspaniałe gesty poparcia naszych działań, jakie dali miejscowi przedsiębiorcy i osoby prywatne, pozwoliły nam na właściwą realizacje polskiego powiedzenia: „Gość w dom, Bóg w dom”.
Celem projektu jest wykreowanie postaw tolerancji i otwartości wobec innych kultur poprzez umożliwienie interakcji z reprezentantami różnych państw oraz zwiększenie jakości edukacji poprzez dostarczanie praktycznych warsztatów.
Projekt realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem AIESEC Poznań pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Władysławów.
                                                                                                        Autor A.P