WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

A Ty, czy umiesz głośno czytać?

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest od 29 września 2001 roku – to data urodzin polskiej poetki Janiny Porazińskiej.

W naszej szkole świętowano ten dzień 1 października 2019 roku. Jego organizatorkami były panie: Anita Ćwiklińska i Agnieszka Lipska. Najmłodsze klasy miały okazję wysłuchać bajki terapeutycznej pt. „Bajka o pajączku”. Zasłuchane dzieci najpierw w zupełnej ciszy chłonęły słowa wypowiadane kolejno przez panią Anitę Ćwiklińską, panią Agnieszkę Lipską oraz pana dyrektora Jacka Grzelaka, by potem dzielić się między sobą swoimi odczuciami.

Następnie maluchy miały za zadanie wyciąć odrysowane kształty swoich rąk, na których zapisywały wszystkie dobre myśli, jakie nasunęły się im dzięki wysłuchanej opowieści, by na koniec utworzyć z nich wspólnie Drzewo Dobrych Myśli. Ma ono przypominać uczniom, że warto być miłym i koleżeńskim, ponieważ w takiej szkole znacznie przyjemniej spędzać czas. Jedna z uczennic – uczestniczek tego spotkania powiedziała, że: „Zawsze warto mówić miłe rzeczy!”.

Na pamiątkę dzisiejszej uroczystości w bibliotece szkolnej zamieszkał bohater tego wydarzenia – pajączek. Stał się on strażnikiem uprzejmości i pozytywnego myślenia.

Gościem specjalnym Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole była pani Elżbieta Marciniak – redaktor Głosu Władysławowa. Maluchy miały więc także możliwość zapoznania się
z zawodem dziennikarza.

Było to fascynujące wydarzenie. Dzieci nazwały spotkanie z głośnym czytaniem ciekawą przygodą. Jedna z dziewczynek stwierdziła: „Powiem krótko, było bardzo fajnie”.

Mam nadzieję, że w naszej szkole głośne czytanie nie ograniczy się do jednodniowych obchodów, a starsze klasy chętnie będą wspólnie czytać z młodszymi. Byłoby to, moim zdaniem, bardzo interesujące doświadczenie.

Magdalena Cieślak
uczennica kl. VIII Szkoły Podstawowej im. Alfreda Delonga w Kunach