WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Druhowie z gminy Władysławów uczcili swojego patrona

Św. Florian, żołnierz i męczennik, jest czczony w całej Polsce głównie jako patron podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów oraz patron strażaków. W dniu swojego patrona, 4 maja, Druhowie z gminy Władysławów zebrali się na wspólnej modlitwie i złożyli kwiaty przed figurą znajdującą się przed strażnicą OSP we Władysławowie.

Historia św. Floriana jako patrona strażaków ma swoje źródło w XVI w., kiedy pożar strawił tę część Krakowa, w której znajduje się dzielnica Kleparz. Ocalała jedynie wystawiona na Kleparzu okazała świątynia, właśnie z relikwiami św. Floriana. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 4 maja.

Tego dnia w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Russocicach odprawiono Mszę Świętą w intencji strażaków, której przewodniczył proboszcz, ks. kan. Sławomir Świerad Petkke. We wspólnej modlitwie wraz z Druhami uczestniczyły: Wójt Gminy Elżbieta Klanowska i Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Michalak. Po Eucharystii złożono symboliczną wiązankę kwiatów przed figurą św. Floriana, po czym odczytano nadesłane listy z życzeniami.