WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

,,Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy” – Jan Paweł II… Pamiętamy!

Dziś przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Karol Józef Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich. Miał starszego o 14 lat brata Edmunda, a jego siostra Olga zmarła tuż po urodzeniu.

Przyszły Papież wychowywał się w religijnej rodzinie. Wcześnie, bo tuż przed przyjęciem pierwszej Komunii Świętej Karol Wojtyła stracił matkę. Już w latach gimnazjalnych ujawnił się jego talent aktorski i literacki. Po maturze podjął studia polonistyczne. W 1942 roku, już po śmierci ojca, Wojtyła podjął decyzję o wstąpieniu do tajnego seminarium duchownego. W lipcu 1958 roku nadeszła z Rzymu decyzja Piusa XII dotycząca powołania Wojtyły na biskupa pomocniczego archidiecezji. Mając 38 lat, Karol Wojtyła został najmłodszym polskim biskupem. Pod koniec grudnia roku 1963 papież Paweł VI poinformował bp. Wojtyłę telefonicznie o nominacji na stanowisko arcybiskupa metropolity krakowskiego. Cztery lata później Karol Wojtyła został kardynałem.

Dnia 16 października 1978 roku głosowanie na konklawe wskazało Karola Wojtyłę na nowego Papieża. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i 5 miesięcy, jest trzecim co do długości w historii.

Papież stał się pielgrzymem pokoju, dając na całym świecie ogromne świadectwo wiary i miłości dla drugiego człowieka. Bronił praw rodziny i dzieci nienarodzonych, troszczył się o ubogich, chorych i starszych, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, ogłosił nowy Kodeks Prawa Kanonicznego oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, zawierzył cały świat Matce Bożej oraz Bożemu Miłosierdziu.