WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

XXVI Sesja Rady Gminy Władysławów

W poniedziałek, tj. 30 listopada 2020 r., przeprowadzono XXVI sesję Rady Gminy Władysławów. Poza przyjęciem zmian do budżetu Radni zajęli się również ustaleniem stawek podatków, jakie obowiązywać będą w 2021 r.

Przyjmując zmiany w budżecie Samorządu oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej wraz z autopoprawkami Wójta, Radni zdecydowali m.in. o wprowadzeniu planu przychodów z tytułu wolnych środków z roku ubiegłego, które zostaną przeznaczone na zakup: koparko-ładowarki, energii oświetlenia ulicznego i kosztów jego utrzymania oraz zakup usługi zagospodarowania odpadów. Z uwagi na powyższe planowany do zaciągnięcia w 2020, r. kredyt w wysokości 700 000,00 zł także nie zostanie uruchomiony.

Jednym z najważniejszych punktów sesji było ustalenie stawek podatków, jakie obowiązywać będą od 1 stycznia 2021 r. Na niezmienionym poziomie pozostał podatek od środków transportu. Nieznacznie natomiast zmieniły się stawki podatku od nieruchomości. Od budynków mieszkalnych mieszkańcy zapłacą podatek w wysokości 0,35 zł/m2, natomiast od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie on 24,84zł /m2 w zakresie wydobywania kopalin ze złóż, a w zakresie pozostałej działalności gospodarczej 21,95 zł/m2. Stawka podatku od nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym wyniesie 11,62 zł/m2, a od nieruchomości związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 5,06 zł/m2. Od pozostałych nieruchomości, w tym na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego stawkę podatku uchwalono na niezmienionym poziomie w stosunku do roku ubiegłego, tj. w kwocie 5,12 zł/m2. Od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy z gminy Władysławów zapłacą podatek w wysokości 0,96 zł/m2, opłata od gruntów pod wodami powierzchniowymi wyniesie 4,99 zł/ha, zaś od pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. – 0,26 zł/m2. Dla nieruchomości niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji stawka podatku wyniesie 3,28 zł/m2. Podatek od budowli wyniesie 2 proc. ich wartości. Na ubiegłorocznym poziomie utrzymano cenę skupu żyta, będącą podstawą wymiaru podatku rolnego. Podobnie jak w latach ubiegłych Radni podjęli także uchwałę o zwolnieniach z podatku od nieruchomości.