WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Niezwykły przystanek w gminie Władysławów

Od niedawna podróżnych wjeżdżających do Wyszyny wita niezwykły przystanek. Jest na nim namalowana nie tylko wyjątkowa świątynia, ale też wyszyński zamek i husarskie skrzydła. A wszystko po to, aby o samej miejscowości, parafii, jak i o gminie Władysławów dowiedzieli się mieszkańcy Wielkopolski, a nawet całego kraju. 

Bodźcem do tego, aby pod czujnym okiem artystki Marleny Hewitt powstał mural była nie tylko promocja samej miejscowości oraz gminy Władysławów, ale również przypadająca w przyszłym roku 240. rocznica wybudowania Kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wyszynie. Drewniana świątynia to perełka wśród zabytków. W całej Europie są zaledwie trzy takie budowle. Jak można było usłyszeć podczas oficjalnej prezentacji wymalowanego przystanku, w planach są jeszcze trzy podobne murale, a także wykonana przez rzeźbiarza ławeczka symbolizująca ruiny zamku. Radości i uznania z wykonanych prac nie kryła obecna na uroczystości Skarbnik Gminy Marzena Ressel, która pogratulowała niezwykłej inicjatywy. 

Wewnątrz przystanku namalowano wyszyński kościół. Na jednej ze ścian znalazł się natomiast odwzorowany zamek, po którym dziś pozostały jedynie ruiny baszty. Kolejnym elementem muralu są skrzydła husarskie i szabla, przypominająca tę, jaką kiedyś produkowano w znajdującej się w Wyszynie kuźni.

Dla lokalnej społeczności wyjątkowy mural to teraz nie tylko powód do dumy, ale również sprawdzian z odpowiedzialności, aby tego niecodziennego dzieła nie zniszczyć.