Mieszkańcy gminy Władysławów wspierają obywateli ogarniętej wojną Ukrainy. W jednostkach OSP prowadzona jest zbiórka najpotrzebniejszych środków, a strażacy przekazali sprzęt niezbędny podczas działań ratunkowych.
Kierując się troską o los ludzi, którzy zostali zmuszeni do porzucenia swoich domów informujemy,
że Gmina Władysławów włącza się w pomoc cudzoziemcom, którzy uzyskali zgodę na pobyt m. in. ze względów humanitarnych.
Wobec powyższego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we Władysławowie zwraca się z prośbą do mieszkańców o dostarczanie do naszej jednostki produktów i środków, które będą przekazywane potrzebującym z Ukrainy.
Informacje oraz wszelkie pytania dotyczące wsparcia ze strony Gminy prosimy kierować bezpośrednio do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej we Władysławowie oraz telefonicznie pod numerem: 63 280 46 40-41 oraz lub do pracownika Urzędu Gminy nr tel. 63 280-46-43. Zbiórka organizowana jest w godzinach 7.15- 15.00 w pokoju 8 lub 8A.
Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
Odzież i okrycie: Koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie), płaszcze przeciwdeszczowe.
Środki higieny i czystości: płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, bielizna damska, męska, dziecięca, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci.
Żywność: woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik).
Inne: zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy.
Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej?
UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane! Jeżeli chcesz przekazać coś z poniższej listy
• Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)
• Broń biała
• Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania
• Inny sprzęt militarny i paramilitarny
• Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia
• Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.
Zbiórki prowadzą następujące jednostki OSP:
OSP Chylin, Szkoła Podstawowa w Chylinie
Zbiórka odbędzie się 01.03.2022 r. (wtorek) w godzinach 17:00-19:00 w strażnicy OSP Chylin. Osoba do kontaktu pod nr tel. 605 358 408.
OSP Władysławów
Punkt, do którego można przynosić artykuły to strażnica OSP Władysławów w godzinach 9:00-20:00.
Druhowie są dostępni także pod numerami telefonu: 725 174 886, 720 720 131, 690 867 800, 695 694 411. Istnieje również możliwość odebrania przez druhów OSP Władysławów przygotowanych artykułów po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
OSP Wyszyna
OSP Wyszyna prowadzi zbiórkę od poniedziałku do środy w godzinach 18.00-19.00 w budynku strażnicy w Wyszynie. Osoba do kontaktu pod nr tel. 665 542 230.
OSP Skarbki
OSP Skarbki prowadzi zbiórkę od środy do piątku w godzinach 18.00-19.00 w budynku remizy. Osoba do kontaktu pod nr tel. 735 032 878.
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego we Władysławowie
Zbiórka od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-15:00 w budynku szkoły. Osoba do kontaktu pod nr tel. 63 300 10 55.
Koło Gospodyń Wiejskich w Skarbkach
Zbiórka we wtorek, tj. 1 marca 2022 r. w godzinach 16:00-20:00 w budynku remizy strażackiej w Skarbkach. Osoba do kontaktu pod nr tel. 735 032 878.
Powiatowy Urząd Pracy w Turku SOLIDARNIE Z UKRAINĄ.
Powiatowy Urząd Pracy w Turku odpowiadając na potrzeby naszych sąsiadów z Ukrainy realizuje zadania związane z pomocą dla obywateli z Ukrainy w szczególności w zakresie:
1. Rejestracji cudzoziemca jako osoba bezrobotna:
Uruchomiony został punkty informacji na temat rejestracji cudzoziemca (posiadającego status uchodźcy lub któremu udzielono ochrony uzupełniającej/ jako osoby bezrobotnej w Powiatowym Urzędzie Pracy w
Turku pod numerem telefonów: 63 280 23 40, 63 280 23 61.
2. Uzyskania pomocy w poszukiwaniu pracy
Bez konieczności rejestracji w urzędzie pracy obywatel Ukrainy może skontaktować się telefonicznie lub udać się do urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) przeprowadzi rozmowę i postara się ustalić sytuację klienta (jego kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, możliwość podjęcia pracy, oczekiwania co do pracy itd.) w celu udzielenia dalszej pomocy.
Ponadto obywatel Ukrainy może skorzystać z:
– pośrednictwa pracy,
– informacji o możliwościach poszukiwania pracy,
– informacji o zasadach zatrudnienia cudzoziemców
– poradnictwa zawodowego.
Informacje w przedmiotowym zakresie można uzyskać pod numerem telefonu 63 280 23 40.
3. Zgłaszania ofert pracy
Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy zgłoś swoją ofertę pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Turku: strona internetowa (https://turek.praca.gov.pl/), poprzez formularz online na stronie https://www.praca.gov.pl, telefonicznie pod numerem telefonu: 63 280 23 62.
4. Zatrudniania cudzoziemców:
Na chwilę obecną, aby zatrudnić legalnie obywatela Ukrainy musisz uzyskać dla niego jeden z dokumentów tj. oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub zezwolenie na pracę:
* Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi możesz
uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w terminie 7 dni na okres do 24 miesięcy.
* Zezwolenie na pracę możesz uzyskać u właściwego Wojewody w terminie ok. 30 dni na okres do 3 lat.
UWAGA: Informacje na temat zatrudniania cudzoziemców (oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi) możesz uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Turku pod numerem telefonu: 63 280 23 83.
Pragniemy również poinformować, iż został uruchomiony telefoniczny dyżur informacyjny dla potrzebujących od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 –15.30 pod numerem telefonu: 791 312 523.