WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Łączy nas pasja i radiostacja

W dzisiejszych czasach mało kto jest w stanie wyobrazić sobie funkcjonowanie w świecie bez Internetu i telefonów komórkowych. Nie pytamy już czy, ale jak szybko jesteśmy w stanie przekazywać i odbierać informacje z regionu i świata. Ale mimo wciąż rozwijających się technologii jesteśmy bezsilni wobec sił natury. Ostatnie wydarzenia w sierpniu i październiku, związane z nawałnicami pokazały, że w sytuacjach kryzysowych sieci komórkowe nie zapewniają właściwej łączności, a przerwy w dostawach prądu paraliżują funkcjonowanie urządzeń. Na całe szczęście pozostaje wtedy łączność radiowa. Taką ma gmina Władysławów. Dzięki amatorskiej sieci łączności o nazwie SQ3TGO Zbigniew Budka informacje o sytuacji w gminie Władysławów cały czas przekazywane były na wyższe szczeble zarządzania, a do gminy spływały dane na temat sytuacji w całej Polsce. To bardzo ważny element zarządzania kryzysowego, który pozwala właściwie ocenić sytuację i w razie potrzeby szybko zareagować.

Władysławowska stacja amatorskiej sieci łączności kryzysowej o oznaczeniu SQ3TGO Zbigniew Budka w czasie ostatnich nawałnic w październiku udowodniła, że może być ważnym ogniwem zarządzania kryzysowego w gminie Władysławów. Stacja podawała aktualne raporty z naszego regionu od godziny 16.00 do 23.00, z czego od 20.30 na zasilaniu awaryjnym. Krótkofalowcy podawali raporty o nasilającym się wietrze i opadach oraz o zniszczeniach. W tym dniu w wielu regionach przez zerwane linie energetyczne brakowało prądu, a powalone drzewa powodowały, że drogi były nieprzejezdne. I choć w gminie Władysławów nie odnotowaliśmy poważnych szkód, łączność była zakłócona, a mieszkańcy nie byli w stanie na bieżąco komunikować się ze sobą. Cały czas nadawane były jednak komunikaty radiowe. Ich zadaniem było raportowanie sytuacji na terenie gminy i ewentualne wezwanie pomocy potrzebującym w sytuacji, gdyby inne formy komunikacji by zawiodły. Wszystko wskazuje na to, że takie anomalie, jak ostatnie nawałnice, będą częstymi zjawiskami. Na całe szczęście mieszkańcy gminy Władysławów nie pozostaną bez pomocy i będą mogli liczyć na wsparcie ze strony krótkofalowców. Trwają już przygotowania, by władysławowską stację włączyć w szeregi sztabu zarządzania kryzysowego gminy. W innych krajach normą jest współdziałanie struktur państwowych z cywilnymi. Mamy więc nadzieję, że współpraca samorządu gminy Władysławów z miłośnikami krótkofalarstwa będzie się rozwijać. Warto dodać, że również dzieci i młodzież, zainteresowani tą formą łączności mogą przyłączyć się do powstającej przy Gminnym Ośrodku Kultury we Władysławowie sekcji krótkofalarskiej, dzięki której będą mogli zapoznać się z tajnikami działania tego typu łączności i rozwijać w sobie pasje.
Krótkofalarstwo to hobby polegające na nawiązywaniu łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych. Miłośnicy tej formy komunikacji wykorzystują do tego radiostacje i anteny, które często sami konstruują, a tym samym wpływają na rozwój technologii. Krótkofalowcy nadają na wszystkich rodzajach fal radiowych – od mikrofal aż po fale długie. Wykorzystują zarówno stare technologie, np. znaki Morse’a, jak również najnowsze, cyfrowe metody przekazu fonii i wizji. 18 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Krótkofalowca.
MM
SQ3TGO 73 Zbyszek