WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Wielkanocne warsztaty z jajem i nie tylko

Jak wyczarować oryginalne pisanki i kwiaty z krepiny? Tego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów wielkanocnych zorganizowanych w niedzielne popołudnie, tj. 17 marca 2024 r. w sali Domu Parafialnego w Russocicach przez Urząd Gminy Władysławów i Gminny Ośrodek Kultury. W ten sposób mieszkańcy naszej gminy rozpoczęli wielkanocne przygotowania.

Najstarsze malowane jajka pochodzą z Asyrii i liczą ponad 5000 lat. Nieco późniejsze wywodzą się z Chin, Egiptu i Persji. O malowaniu jajek wspominają poeci Owidiusz, Pliniusz Młodszy oraz Juwenalis, wiemy więc, że zwyczaj ten był rozpowszechniony również na terenie Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie wszystkie malowane jajka wielkanocne określa się mianem pisanek. Warto wiedzieć, że dawniej funkcjonowały różne nazwy, w zależności od techniki zdobienia.

Uczestnicy niedzielnych warsztatów mieli do dyspozycji jajka różnych rozmiarów, które mogli dowolnie ozdabiać, wykorzystując nie tylko farby, ale też metodę decoupage. Powstawały też kolorowe zajączki i baranki. Chętni mogli nauczyć się także tworzenia wspaniałych wiosennych kwiatów z krepiny, które można wykorzystać do wykonania palmy wielkanocnej.

Chętnych do integracji i artystycznych wyzwań nie brakowało, a podczas warsztatów powstawały prawdziwe dzieła sztuki.