WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

PALENIE PAPIEROSÓW JEST NIEMODNE. JEST NIEATRAKCYJNE I NIEFAJNE I WOGÓLE JEST NA NIE!!!

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Polsce obchodzony jest od 1991 roku.  Jego głównym celem jest zaapelowanie do palaczy o podjęcie decyzji o zaprzestaniu palenia i zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu.
Pomysł na to by jeden dzień poświęcić na rzucanie palenia narodził się w Stanach Zjednoczonych, a inicjatorem  był dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Palenie papierosów to czynność, która uzależnia na kilku poziomach: fizjologii (od nikotyny), nawyków (czynności wykonywanych przy paleniu) i emocji (sięgamy po papierosa w czasie zdenerwowania ). Według niektórych badaczy, nikotyna powoduje równie silne uzależnienie jak twarde narkotyki (kokaina czy heroina). Dlatego tak trudno odzwyczaić się od palenia.

Jeszcze 30 lat temu przeciętny Polak wypalał więcej papierosów, niż mieszkaniec jakiegokolwiek innego kraju na świecie. W Polsce rejestrowano najwyższą częstotliwość zachorowań na schorzenia od tytoniowe, a w szczególności na raka płuca, chorobę występującą prawie wyłącznie u palaczy. Dym tytoniowy składa się z prawie 4 tysięcy związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Szkodliwe działanie dymu papierosowego nie dotyczy tylko samych palaczy, jego skutki odczuwają również wszyscy, którzy przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy. Przerażającym jest fakt, że „palenie bierne” często dotyczy dzieci.

To smutne ale dla większości palaczy – najczęściej dla ludzi młodych zdrowie nie stanowi wartości i nie jest bodźcem do rzucenia palenia. Jeśli więc nie zachowanie zdrowia co może być argumentem w walce z tytoniem? Może finanse?Jedna  paczka kosztuje obecnie około 12,00 zł,  daje to nam  miesięcznie ok. 360 zł, rocznie to ok. 4200 zł, a po 10 latach otrzymujemy sumę ponad … w tym miejscu każdy palacz poda własną kwotę, którą  – ujmując kolokwialnie -„puścił z dymem”. A można by  jechać na fajne wakacje.. RZUĆ PALENIE ale dokładną kwotę, którą przeznaczałeś na zakup papierosów odkładaj – nie wydawaj na bieżące potrzeby. Przysłowiową świnkę skarbonkę „rozbij” po 3 , 4 miesiącach. Zobaczysz ile warte jest twoje niepalenie.

Miliony Polaków rzuciły palenie, a liczba ekspalaczy zaczyna obecnie przekraczać liczbę palących. W latach 1990-2016 spadła też sprzedaż papierosów – z ponad 100 mld papierosów – do ok. 40 mld. Doprowadziło to do poprawy stanu zdrowia społeczeństwa. Na przykład współczynniki umieralności u mężczyzn w średnim wieku spadły z 60/100 tys w 1990 r. – do 20/100 tys. w 2016 r. Umieralność z powodu raka płuca spadła o dwie trzecie.

Mimo postępu w Polsce nadal pali ok. 6 milionów mężczyzn oraz ok. 3 miliony kobiet. Każdego dnia palenie jest przyczyną przedwczesnej śmierci 1096 palaczy. Ponad 60 proc. palaczy deklaruje, że zerwanie z nałogiem jest dla nich najważniejszym postanowieniem na najbliższe miesiące. Nie jest to proste. Rzec trzeba, że jest to trudna, ale nie niemożliwe.
Jak widać palenie papierosów uderza nie tylko w nasze zdrowie, ale również w nasz czas, pieniądze i zdrowie biernych palaczy. I chociaż jest wiele metod i środków pomagających w rzuceniu palenia takich jak: plastry, gumy, tabletki, a nawet modne ostatnio e-papierosy, to najważniejszym czynnikiem w walce z tym nałogiem powinna być świadomość zagrożenia i z pewnością nasza silna wola.
Wszystkim, którzy chcą rzucić palenie życzymy sił wytrwałości i silnej woli.