WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Jasełka w Szkole Podstawowej w Kunach

Jasełka to widowisko o charakterze religijnym, tradycyjnie organizowane w okresie świąt Bożego Narodzenia (przed i po) w kościołach, przedszkolach, szkołach a nawet w niektórych domach. To  widowisko przedstawiające narodzenie Chrystusa. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Ale tradycja jasełek, mimo tego staropolskiego słowa, nie pochodzi z Polski – jasełka wywodzą się z Włoch, a przedstawienia o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem z udziałem ludzi i zwierząt zainicjował święty Franciszek z Asyżu  organizując po raz pierwszy takie przedstawienie w 1223 r. w Greccio we Włoszech.

Jasełka uczą, integrują społeczność, wprowadzają  w świąteczny nastrój, rozwijają zdolności artystyczne. Posiadają również walor edukacyjny, gdyż sprawiają, że dzieci lepiej poznają religijną historię Bożego Narodzenia, wspólnie uczestniczą w  przygotowaniach.

W  klimacie  mistyczności tajemnicy Bożego Narodzenia 19 grudnia 2017r. w naszej Szkole odbyły się Jasełka przygotowane przez uczniów klas młodszych wraz z wychowawczyniami w oparciu o scenariusz wg pomysłu Pani Anity Ćwiklińskiej.

Nasze szkolne Jasełka to zgodnie z wielowiekową tradycją opowieść o historii narodzin Jezusa i podróży Trzech Króli, którzy przybyli do Betlejem by powitać nowo narodzonego Zbawiciela.

Wzbogacone iście świąteczną scenografią, tańcami Śnieżynek, Gwizdek I Skrzatów oraz kolędami w wykonaniu Zespołu MELODYJKI wzbudziły w przybyłych gościach podziw i uznanie.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia szkolnej uroczystości.

Agnieszka Lipska