Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie, który obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja. Dla wielu osób AIDS stało się chorobą przewlekłą, jednak nadal duża liczba chorych, nie ma dostępu do najnowszych metod leczenia Zespołu Nabytego Braku Odporności potocznie zwanego AIDS. Wielu nadal jest dyskryminowanych. Nadal w stosunku do nich łamane są prawa człowieka.
18 maja 2025 r. na całym świecie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS obchodzić będzie 115 krajów. Mimo, że w różnych miejscach dzień ten upamiętniany jest inaczej, jedno działanie jest wspólne: wszędzie płonie światło świec i lampek oliwnych, zapalonych z myślą o wszystkich, którzy zmarli z powodu AIDS. W tym dniu wspominamy osoby, które odeszły: naszych przyjaciół, współpracowników, kolegów, członków rodzin, osoby sławne i nieznane, we wszystkich zakątkach świata.
Jest to również okazja, aby mobilizować społeczności do solidarności, podnosić świadomość społeczną na temat HIV i AIDS, podkreślać znaczenie zapobiegania HIV, leczenia, opieki i wsparcia dla osób żyjących z HIV.
Patchwork Pamięci
Jedną z akcji obchodzonych w ramach wydarzenia jest idea Patchworku Pamięci, którego organizatorem jest Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. Jest to wydarzenie symboliczne. Patchwork to metoda szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału w jedną całość tworząc nowy wzór. Symbolizuje to różnorodność społeczności i osób dotkniętych chorobą. Jego głównym przesłaniem jest oddanie pamięci zmarłym,
okazanie solidarności i wsparcia, a także walka z wykluczeniem i stygmatyzacją osób żyjących z HIV i AIDS.
Dane epidemiologiczne:
Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2024 r. (przy uwzględnieniu korekt i uaktualnień danych, w tym eliminacji podwójnie zarejestrowanych przypadków) u obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski stwierdzono:
- 35.175 zakażeń HIV
- 4.377 zachorowań na AIDS;
- 1.518 zgonów z powodu AIDS
Test na HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania, w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w Polsce.
W województwie wielkopolskim PKD znajduje się przy Przychodni Stonewall
- Półwiejska 17/17, 61-870 Poznań
e-mail Punktu: pkd@grupa-stonewall.pl
Wykaz punktów konsultacyjno – diagnostycznych w Polsce wykonujących badania na obecność wirusa HIV są dostępne pod adresem: https://aids.gov.pl/pkd.
źródło: https://www.pzh.gov.pl/, KC ds. AIDS, www.patchwork.org.pl