WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Dzieliliśmy podobny los. O wspólnej przeszłości Polaków i Żydów przypomina pamiątkowa tablica

Odnowione macewy powróciły na teren cmentarza żydowskiego w Russocicach, który po latach wraca do świadomości lokalnej społeczności. Uroczystości związane z odsłonięciem pamiątkowej tablicy, upamiętniającej współistnienie dwóch narodów na terenie gminy Władysławów, miały miejsce w czwartek, tj. 3 października 2019 r.
„Ludzka przeszłość nie przemija całkowicie. Również dzieje polsko-żydowskie są wciąż bardzo realnie obecne w życiu zarówno Żydów, jak i Polaków. Lud, który żył z nami przez wiele pokoleń, pozostał z nami po tej straszliwej śmierci milionów córek i synów. O tej wspólnej przeszłości mówią również cmentarze żydowskie, których jest wiele na polskiej ziemi. Taki cmentarz jest również tu, w Kaliszu. Są to miejsca o szczególnie głębokiej wymowie duchowej, eschatologicznej i historycznej zarazem. Niech te miejsca łączą Polaków i Żydów, bo przecież wspólnie czekamy dnia Sądu i Zmartwychwstania” – te słowa papieża Jana Pawła II stały się wstępem do uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy na terenie cmentarza żydowskiego. Tuż obok niej swoje miejsce po latach odnalazły też macewy, które wcześniej zniszczone, połamane i przechowywane w nieodpowiednich warunkach zostały odrestaurowane i przetłumaczone. Wszystko to było możliwe dzięki zaangażowaniu Marcina Boczka, który podjął się trudu przywrócenia pamięci o władysławowskich Żydach. Droga była długa i niełatwa, trwała blisko cztery lata.

W czwartkowej uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy uczestniczyli: Dariusz Kałużny – Starosta Powiatu Tureckiego wraz z Radnymi Rady Powiatu Tureckiego, Tomasz Rajczyk – Sekretarz Gminy Władysławów, uczniowie Szkoły Podstawowej we Władysławowie wraz z p. Dyrektor Urszulą Maciejewską, okoliczni mieszkańcy oraz przedstawiciele gminy żydowskiej we Wrocławiu. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć najbliższej rodziny – dzieci i wnuczki Feli Tobiak – jedynej Żydówki z Władysławowa, która przeżyła wojnę. Udało się także odnaleźć najbliższych krewnych Józefy i Aleksandra Błaszkowskich, którzy przez dwa i pół roku ukrywali Felę Tobiak w swoim domu narażając własne życie oraz życie swoich najbliższych w imię człowieczeństwa i sprawiedliwości. Ich dobroć, heroiczne poświęcenie zostało uhonorowane odznaczeniem ,,Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Oni także znaleźli się wśród gości, a spotkanie obu rodzin było niezwykle wzruszające.

W ten sposób symbolicznie powrócono do historii Władysławowa, dając wyraz podtrzymywania i wspierania więzi pomiędzy dwoma narodami, które przed laty dzieliły podobny los na tej samej ziemi.

Zwieńczeniem uroczystości na cmentarzu żydowskim było spotkanie obu rodzin: Feli Tobiak oraz Błaszkowskich w Urzędzie Gminy Władysławów, gdzie powrócono wspomnieniami do pamiętnych czasów II wojny światowej, czasów dramatycznych, a jednocześnie z dzisiejszej perspektywy patrząc czasów nadziei na lepsze jutro, wiary w nieopisaną dobroć drugiego człowieka. Pełne radości i wdzięczności spotkanie zakończono wspólną, pamiątkową fotografią.