WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

79. rocznica wybuchu II wojny Światowej

„A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!”. Tak brzmiał komunikat odczytany 1 września 1939 rw Polskim Radiu, gdy o godz. 4.45, niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” zaatakował Westerplatte. Właśnie wtedy rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Obrazu tragedii społeczeństwa Polskiego, zniszczeń i śmierci jaki przyniosła II Wojna światowa nie da się pokazać ani przeliczyć na żadne pieniądze jak też ująć w odpowiednie słowa.

Nie ma w Ziemi Polskiej ani jednego miejsca, które nie byłoby naznaczone piętnem długoletniej wojny. W każdym regionie i gminie hitlerowcy zbierali krwawe żniwo.

Dziś w rocznicę wybuchu II wojny światowej – społeczność gminy Władysławów pamięta historię tych wydarzeń, dlatego przy pomniku „Tym, co za Ojczyznę walczyli, cierpieli, ginęli..” złożono kwiaty i zapalono symboliczny znicz.