WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

4 czerwca – Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

Święto to poświęcone jest upamiętnieniu pierwszych, po II wojnie światowej, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Odbyły się one 4 i 18 czerwca 1989 roku, dzięki ustaleniom Okrągłego Stołu. Dziś obchodzimy 35. rocznicę tych spektakularnych dla Narodu Polskiego wydarzeń.

„Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm” – miliony Polaków pamięta, słynne już, wystąpienie w Dzienniku Telewizyjnym Joanny Szczepkowskiej i słowa, które wówczas wypowiedziała.

Wybory parlamentarne w 1989 roku były wyborami częściowo wolnymi. Przedstawiciele władz komunistycznych PRL zagwarantowali PZPR co najmniej 299 miejsc w Sejmie, czyli 65 proc. wszystkich mandatów. Kandydaci bezpartyjni ubiegali się o pozostałe 161 miejsc. Wybory do Senatu były z kolei wyborami wolnymi – władze komunistyczne nie zagwarantowały sobie żadnego mandatu senatorskiego, a walka o nie miała charakter demokratyczny i otwarty.

W wyniku wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 roku Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył 161 mandatów poselskich i 99 mandatów senatorskich.

Foto: www.opowiecie.info

Foto: www.opowiecie.info