WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

4 czerwca – Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

Święto to poświęcone jest upamiętnieniu pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Odbyły się one 4 i 18 czerwca 1989 roku dzięki ustaleniom Okrągłego Stołu. Właśnie obchodzimy 30 rocznicę tych spektakularnych dla narodu Polskiego wydarzeń.

„ Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm” – Miliony Polaków pamięta, słynne już, wystąpienie w Dzienniku Telewizyjnym Joanny Szczepkowskiej i słowa, które wówczas wypowiedziała.

Wybory parlamentarne 1989 roku były wyborami częściowo wolnymi. Przedstawiciele władz komunistycznych PRL zagwarantowali PZPR co najmniej 299 miejsc w Sejmie -czyli 65 proc. wszystkich mandatów. Kandydaci bezpartyjni ubiegali się o pozostałe 161 miejsc. Wybory do Senatu były z kolei wyborami wolnymi – władze komunistyczne nie zagwarantowały sobie żadnego mandatu senatorskiego, a walka o nie miała charakter demokratyczny i otwarty. W wyniku wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 roku Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył 161 mandatów poselskich i 99 mandatów senatorskich.