WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Muzyczna podróż przez gminę Władysławów

Czym jest muzyka?! To trudne pytanie, albowiem nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Dla jednych to po prostu połączenie w całość kilku struktur dźwiękowych, dla drugich odprężenie, niezwykłe doznanie dla duszy…Każdy z nas odbiera muzykę na swój sposób zgodnie z własnymi upodobaniami.
Niedziela, tj. 8 września 2019 r., to dla wielbicieli muzyki klasycznej prawdziwy raj dla duszy, a to za sprawą dwóch koncertów wypełnionych wyjątkową muzyką z nutą patriotyzmu zorganizowanych dla mieszkańców gminy Władysławów w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wyszynie oraz sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie.
Koncert w Wyszynie zorganizowany został przez Wójta Gminy Władysławów, Turkowskie Towarzystwo Muzyczne oraz Parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wyszynie z okazji 200 rocznicy urodzin słynnego kompozytora, dyrygenta, organisty, twórcy polskiej opery narodowej – Stanisława Moniuszki. Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki. W dorobku kompozytora znajdziemy imponującą liczbę pieśni, oper, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, operetek, baletów. Jego twórczość operowa i pieśniarska charakteryzuje się bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej.
Wprowadzenia w świat muzycznych przeżyć w niedzielne popołudnie dokonał Marcin Wardeński – uczeń I klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Turku – Pana Henryka Kranca, który przepięknie zaprezentował ,,Taniec kwiatów” i ,,Summertime Capri”.
Celem przypomnienia twórczości Stanisława Moniuszki, a zarazem drugiego wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina, zaproszono do Wyszyny wspaniałych artystów: Patrycję Krzeszowską-Kubit – sopran oraz Michała Drewnowskiego – fortepian, którzy przenieśli nas w świat niezapomnianych wrażeń muzycznych. Podczas trwającego około 1,5 godzinnego koncertu usłyszeliśmy pieśni Moniuszki w wykonaniu ww. artystki, m.in.: ,,Prząśniczka”, ,,Pieśń wieczorna”, ,,Panicz i dziewczyna”, ,,Dumka”, ,,Złota rybka”, ,,Czy powróci?”, oraz pieśni Fryderyka Chopina – ,,Smutna rzeka”, ,,Śliczny chłopiec”. Wspaniały i doniosły głos Patrycji Krzeszowskiej-Kubit oczarował zgromadzoną publiczność. Patrycja Krzeszowska-Kubit – absolwentka Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, obecnie adiunkt macierzystej Uczelni, solistka Teatru Wielkiego. Swoje umiejętności doskonaliła biorąc udział w licznych kursach muzyki wokalnej pod kierunkiem doskonałych pedagogów i artystów, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatka Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za całokształt twórczości. Jej repertuar obejmuje nie tylko liczne arie operowe i operetkowe, ale również utwory muzyki oratoryjno-kantatowej oraz lirykę wokalną. Niezwykłym talentem muzycznym popisał się także Michał Drewnowski, laureat wielu nagród, solista i kameralista występujący na całym świecie, propagujący mało znaną i całkiem zapomnianą muzykę polskich kompozytorów, obecnie adiunkt w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Pianista Michał Drewnowski solo zachwycił m.in. Polonezem A-dur, Nokturn cis-moll, Andante Spianato i Wielkim Polonezem Es-dur.

Drugą ucztę dla duszy w Gminnym Ośrodku Kultury przygotował znakomity muzyk Marcin Dominik Głuch fundując zgromadzonej publiczności wiele pozytywnych emocji i przeżyć. Koncert fortepianowy zorganizowany został przez Wójta Gminy Władysławów oraz Gminny Ośrodek Kultury we Władysławowie.
Marcin Dominik Głuch to pianista, dyrygent, antropolog kultury i kompozytor, urodzony 7 maja 1973 w Warszawie. W Akademii Muzycznej w Warszawie studiował dyrygenturę chóralną, kameralistykę fortepianową oraz kompozycję. Swoją pracę magisterską pt. „Obecność polskiej kultury muzycznej w Göteborgu na przykladzie Filharmonii”, napisał i obronił z wynikiem celującym w czerwcu 1997 r. Ten znakomity pianista jest również propagatorem polskiej muzyki fortepianowej, występując dla Stowarzyszeń Polonijnych w Europie: Stowarzyszenia „Polonica” w Aix-en-Provence, Stowarzyszenia Polsko-Niemieckiego w Bremie (otwarcie wystawy poświęconej pamięci Artura Rubinsteina), Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Schlezwigu (koncert z okazji 5. rocznicy przyjęcia Polski do Unii Europejskiej), Towarzystwa Polsko-Włoskiego w Modenie, Padwie i Bologni, Towarzystwa Polsko-Duńskiego w Esbjergu i Aalborgu oraz Towarzystwa Polsko-Węgierskiego w Budapeszcie, Dunajvaros i Pecsu.
Publiczność zgromadzoną w sali Gminnego Ośrodka Kultury artysta zabrał w niezwykłą muzyczną podróż. Wykonując wielkie dzieła polskich kompozytorów wspólnie przemierzali kolejne etapy naszej narodowej historii.
Koncerty muzyki klasycznej zorganizowane w gminie Władysławów poruszyły serca zgromadzonej publiczności, która gromkimi brawami nagradzała wybitnych artystów za tak niezwykłe oddanie charakteru twórczości Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i innych czołowych polskich kompozytorów.
Za niezapomniane koncerty składamy na ręce artystów Patrycji Krzeszowskiej-Kubit, Michała Drewnowskiego i Marcina Dominika Głucha serdeczne podziękowania.