WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

W Tarnowskim Młynie po raz XVII królował ziemniak

Wielbiciele ziemniaczanych dań i dobrej zabawy spotkali się w sobotę, tj. 7 września 2019 r., na placu przy świetlicy wiejskiej w Tarnowskim Młynie. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka.

W tym roku ziemniaczane święto w Tarnowskim Młynie obchodzono już po raz siedemnasty. Wydarzenie od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony nie tylko mieszkańców gminy. Tegoroczna kapryśna pogoda nie wystraszyła gości, którzy z niecierpliwością czekali na przygotowane atrakcje.

Święto rozpoczęto tradycyjnie od Mszy Świętej polowej, którą koncelebrował proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła w Russocicach ks. Sławomir Świerad Pettke. Uroczystego wprowadzenia w atmosferę zabawy z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka dokonała Wójt Gminy Elżbieta Klanowska, która podkreśliła rolę ziemniaka w codziennej egzystencji każdego z nas. Kilka wzniosłych słów z okazji ziemniaczanego święta do zebranych skierowali zaproszeni goście, m.in. posłowie na Sejm RP Ryszard Bartosik i Krzysztof Ostrowski oraz Starosta Turecki Dariusz Kałużny. Gratulowali organizatorom, na czele z najmłodszym sołtysem w powiecie Patrykiem Jabłońskim, organizacji tradycyjnie już kolejny rok z rzędu imprezy na tak szeroką skalę.

Dopiero później przyszedł czas na niespodzianki. Od lat niesłabnącą popularnością cieszy się loteria fantowa, a kolejka po losy także w tym roku rosła z minuty na minutę.  Nie zabrakło również ziemniaczanych pyszności, w tym kluch, kluseczek i oczywiście ziemniaków pieczonych w ognisku. Na każdego czekała też porcja rozgrzewającej grochówki.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym Święta Pieczonego Ziemniaka są konkursy dla dzieci i dorosłych – oczywiście z ziemniaczkiem w roli głównej. Zmagania otworzyły dzieci rzucając ziemniakiem do celu i zbierając ziemniaki na czas. Dorośli mogli sprawdzić się w konkurencji polegającej na cofaniu ciągnikiem z przyczepą, rzucaniu snopkiem oraz obieraniu ziemniaków na czas. Zwycięzcom konkursów zarówno tym młodszym, jak i dorosłym nagrody wręczał sołtys Tarnowskiego Młyna Patryk Jabłoński. Nie zabrakło także dmuchanego parku rozrywki dla dzieci oraz przejażdżki bryczką i na kucach.

Długo wyczekiwanym momentem był finał loterii fantowej, podczas którego rozlosowano atrakcyjne nagrody – 2 szafki pod telewizor ufundowane przez: firmę ,,MPmeble” Michał Płuciennik oraz firmę ,,Meblostar” Piotr Gronostaj, 2 rowery sponsorowane przez: Gminę Władysławów oraz ,,Jago-Bis” Tomasz Goździkiewicz, a także wypoczynek z funkcją spania – firma ,,MEMA” Krzysztof Puzio.
Sobotni wieczór w Tarnowskim Młynie zakończyła zabawa taneczna.