WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Magiczna Noc Kupały w Gminie Władysławów

Od tysięcy lat ludzie uważali, że najkrótsza noc w roku – Noc Kupały – ma magiczną moc. Słowiańskie zwyczaje stara się podtrzymywać Lokalna Grupa Działania – T.U.R. W tym roku gospodarzem niniejszego wydarzenia, w dniu 18 czerwca, była Gmina Władysławów.

Noc Kupały to dawne słowiańskie święto, które ściśle związane było z nadejściem lata. Przypada zawsze w najkrótszą noc w roku. To magiczna noc, pełna obrzędów i obyczajów. Według nich panny wyplatały wianki, a zadaniem kawalerów było je wyłowić. Zgodnie z obyczajem tej nocy można spotkać swojego przyszłego męża lub żonę. O pradawnych tradycjach przypomina każdego roku LGD T.U.R., koordynując działania związane z wydarzeniem Noc Kupały na terenie swoich członkowskich gmin.

Tradycyjnie już uczestnicy przybyli ubrani na biało, a głowy pań zdobiły przecudne wianki. Oficjalnego powitania przybyłych gości dokonała Wójt Gminy Władysławów Elżbieta Klanowska – gospodarz oraz Prezes Stowarzyszenia LGD T.U.R. Magdalena Ciołek. Po staropolskim powitaniu chlebem uczestnicy udali się rozśpiewanym korowodem na miejsce wspólnej zabawy, na plac udostępniony przez Stowarzyszenie Tarnowski Młyn z Tradycją ku Przyszłości.

Dla gości przygotowano wiele atrakcji. Jak każdego roku wyplatano przepiękne wianki z polnych kwiatów – najpiękniejsze nagrodzono, a włodarze gmin poszukiwali kwiat paproci. W Noc Kupały nie mogło również zabraknąć ogniska, a wyplecione wcześniej wianki puszczono na wodę. Dla wszystkich gości przygotowano smakołyki kuchni regionalnej, m.in. wiejski chleb, smalec, ogórki, gzik, udziec wieprzowy i wyroby mięsne, miód, ciasto drożdżowe i nalewki.

W przyjaznej atmosferze i doborowym towarzystwie zabawa trwała do późnych godzin nocnych.