WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Narodowe Święto Niepodległości w gminie Władysławów 

11 listopada 1918 r. po 123 latach pod zaborami Polska odzyskała upragnioną niepodległość. W gminie Władysławów rocznicę uczczono tradycyjnie już Mszą Świętą oraz złożeniem symbolicznych kwiatów. Świętowanie dopełniło otwarcie wystawy poświęconej władysławowskiej orkiestrze dętej, która od 106 lat towarzyszy mieszkańcom w najważniejszych wydarzeniach. 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęto od Eucharystii sprawowanej w intencji Ojczyzny. Podczas nabożeństwa wspominano trudną drogę, jaką Polacy musieli pokonać podczas walki o odzyskanie niepodległości. Następnie władze gminy z Wójt Gminy Elżbietą Klanowską na czele, a także Radni, Sołtysi, przedstawiciele placówek oświatowych i innych organizacji udały się wraz z orkiestrą przed pomnik „Tym co za Ojczyznę walczyli, cierpieli, ginęli…”. 

,,11 listopad jest jednym z najpiękniejszych dni w historii Polski, ponieważ obchodzimy wówczas Narodowe Święto Niepodległości. Przypomina ono o wydarzeniach, które miały miejsce w 1918 r. O tych szczęśliwych dniach, kiedy to marzenia wielu Polaków okupione męczeństwem straconych, stały się faktem. Dzięki niegasnącej wierze, odwadze i wierności naszych przodków wobec własnej tradycji udało się wywalczyć niepodległość. Wielu zapłaciło za to najwyższą cenę – cenę życia. To wyjątkowe święto w naszej tradycji pełne jest jednak optymizmu i nadziei. Dzisiaj zwracam się do Was po 103 latach od tamtych wydarzeń, abyśmy zatrzymali się w myślach, by uczcić tych, którzy oddali swe życie za naszą wspólną niepodległość. Abyśmy mogli z czystym sumieniem powiedzieć – pamiętamy” – mówiła Pani Wójt Elżbieta Klanowska w swoim okolicznościowym wystąpieniu. Następnie przybyłe delegacje złożyły przy pomniku symboliczne biało-czerwone wiązanki kwiatów i znicze, będące wyrazem pamięci. 

Okazji do radosnego świętowania w gminie Władysławów było jednak więcej. Tuż po zakończeniu uroczystości związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, w Gminnym Ośrodku Kultury otwarto wystawę upamiętniającą 106 lat działalności władysławowskiej orkiestry dętej. Wystawa przygotowana przez Piotra Krawczyka we współpracy z kapelmistrzem Andrzejem Kujawą wpisuje dzieje zespołu w historię gminy Władysławów, wiążąc je nierozerwalnie z działalnością straży pożarnej. Odwiedzający ekspozycję mogą zobaczyć nie tylko archiwalne fotografie, ale też instrumenty czy nuty, pochodzące z różnych okresów działalności orkiestry.