WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Szanowni Państwo,
16 listopada 2023 roku przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. I…udało się! Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

W Polsce ten dzień obchodzony jest od 1991 r. Ideą „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na społeczne i ekonomiczne skutki palenia tytoniu, a przede wszystkim na skutki zdrowotne spowodowane paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby
niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu
tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie.

Jak co roku obchody będą miały charakter akcji informacyjno-edukacyjnej, skierowanej do osób palących, biernych palaczy, osób używających e-papierosy i nowatorskie wyroby tytoniowe.
W tym szczególnym dniu zachęcajmy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością, jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia.

Z poważaniem
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku – mgr Katarzyna Wysocka
Materiał nadesłany.