WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

„Tym co za Ojczyznę walczyli, cierpieli, ginęli…”. Obchody Święta Niepodległości w gminie Władysławów

11 listopada 1918 r. po 123 latach pod zaborami Polska odzyskała upragnioną niepodległość. W gminie Władysławów rocznicę uczczono tradycyjnie już Mszą Świętą oraz złożeniem symbolicznych kwiatów. Świętowanie dopełnił pełen wzruszeń program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego we Władysławowie.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęto od Eucharystii sprawowanej w intencji Ojczyzny w parafii pw. Św. Michała Archanioła w Russocicach. Podczas nabożeństwa wspominano trudną drogę, jaką Polacy musieli pokonać podczas walki o odzyskanie niepodległości. Następnie władze gminy z Wójt Gminy Elżbietą Klanowską na czele, a także Radni, Sołtysi, przedstawiciele placówek oświatowych i innych organizacji udały się wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Władysławów pod batutą kapelmistrza Andrzeja Kujawy przed pomnik „Tym co za Ojczyznę walczyli, cierpieli, ginęli…”.

,,…nic i nikt nie był w stanie zatrzymać nas w drodze do wolności, bo cel zawsze mieliśmy wspólny – dobro Rzeczpospolitej. Drodzy Mieszkańcy, jestem przekonana, że każdy z nas ma w swej pamięci nazwiska wielkich polityków, dowódców. Na pewno pamiętamy zaprawionych w bojach generałów, też czy pierwszego premiera. Pamiętamy o pomnikach Piłsudskiego, Paderewskiego czy Dmowskiego. To bardzo dobrze, ale dziś wspomnijmy także tych, którzy walczyli o naszą Ojczyznę. To Ci bezimienni bohaterowie, Ci w szarych mundurach, którzy przelali krew za naszą wolność. Zwróćmy uwagę na to, jakie wartości przekazujemy kolejnym pokoleniom. Jakie wartości mają młodzi ludzie, którzy w przyszłości będą nas reprezentować i przypominać o naszych poprzednikach” – mówiła Pani Wójt Elżbieta Klanowska w swoim okolicznościowym wystąpieniu.

O tym, że o wolność nieustannie należy dbać mówił też Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik. ,,105 lat temu na mapie świata znów pojawiła się Polska. I był to cud – cud niepodległości. Nie mieliśmy wtedy silnej armii, odzyskaliśmy niepodległość dzięki walkom wielu pokoleń, ale także dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności na arenie międzynarodowej. Ojcowie naszej niepodległości różnili się, pochodzili z różnych obozów politycznych, ale ich celem nadrzędnym było odzyskanie wolności. Wspinali się na jeden szczyt z różnych stron tej samej góry. Mieli wspólny cel i udało im się go zrealizować. To wielka sprawa, bo gdyby nie 11 listopada 1918 r. dziś nie bylibyśmy tu jako wolni Polacy” – mówił Minister Ryszard Bartosik.

Po wystąpieniach i apelu poległych przybyłe delegacje złożyły przy pomniku symboliczne biało-czerwone wiązanki kwiatów i znicz, będące wyrazem pamięci. Okazji do radosnego świętowania w gminie Władysławów było jednak więcej. W gościnnych progach Szkoły Podstawowej we Władysławowie uczniowie przygotowali pełen wzruszeń program artystyczny opowiadający o niełatwej drodze do wolności naszego kraju.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę przybyłych pocztów sztandarowych z Ochotniczych Straży Pożarnych i Szkół Podstawowych z terenu gminy Władysławów, Związku Pszczelarzy – Władysławów; druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy, Radnych Rady Gminy Władysławów wraz z Przewodniczącą Krystyną Michalak na czele, Radnych Rady Powiatu Tureckiego, Sołtysów, Kapłanów parafii pw. św. Michała Archanioła w Russocicach, Dyrektorów Szkół Podstawowych z gminy Władysławów, Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy GOK we Władysławowie wraz z kapelmistrzem Andrzejem Kujawą, wszystkim delegacjom składającym wiązanki biało-czerwonych kwiatów ku pamięci tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Nadto dziękujemy wszystkim uczestnikom obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Państwa obecność napełniła nasze serca radością, a także była wyrazem patriotycznej postawy. Dziękujemy!