WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Cienki placek przyrządzony z drożdży, mąki i wody, z ciągnącym serem i ulubionymi dodatkami, czyli popularna pizza obchodzi dziś swoje święto. 9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Do świętowania przyłączyli się także uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego we Władysławowie, którzy wspólnie z Panią Wójt Elżbietą Klanowską upiekli smakowite pizze.

Pizza jaką obecnie najczęściej stawiamy na swoich stołach wywodzi się z Neapolu. Wcześniej jednak z dodatkami popularne były nie tylko wśród Włochów, lecz także innych narodów, w tym m.in. starożytnych Greków. Również samo słowo pizza ma skomplikowany rodowód. Część językoznawców uważa bowiem, że pochodzi ona od greckiego wyrazu plax, oznaczającego coś płaskiego. Inni z kolei wskazują na powiązania z łaciną i słowem pinsere, oznaczającym tłuczenie lub rozcieranie. Najpopularniejsze smaki pizzy to Margherita, Capriciosa i Pepperoni. Oficjalnie jednak smakosze wyróżniają aż 50 jej rodzajów. Nieoficjalnie spotkać można ją w setkach rozmaitych form na całym świecie. Co ciekawe, w 2009 roku pizzę neapolitańską, decyzją Komisji Europejskiej, uznano za wyrób tradycyjny i przyznano jej certyfikat TSG.

Uczniowie klasy 3A Szkoły Podstawowej we Władysławowie wraz z wychowawczynią Panią Ewą Sosińską, Panią Wójt Elżbietą Klanowską, Panią Dyrektor Magdaleną Wysocką oraz Panią Ewą Kulej wspólnie przygotowali i upiekli pyszne pizze, które następnie przy jednym stole zostały ze smarkiem schrupane.