WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Smaki Wielkopolski

Dnia 23 listopada 2017r.uczniowie Szkoły Podstawowej we Władysławowie mogli zasmakować wielkopolskich tradycji. Władysławowska młodzież uczestniczyła w projekcie, który miał im przybliżyć kulinarne aspekty regionu i przypomnieć tradycje gwary wielkopolskiej.

Stowarzyszenie „Koniczynka” z Władysławowa, dzięki pozyskanemu z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu grantowi, przygotowało i zrealizowało projekt „Smaki Wielkopolski”. Całość przedsięwzięcia rozpoczęło przygotowanie i zaplanowanie działań mających na celu uświadomienie młodym ludziom jak ważna jest tradycja regionu i pielęgnowanie jej. Projekt dedykowany był uczniom szkoły podstawowej, którzy nie zawsze mają świadomość obecności tradycji w ich codziennym życiu. W ramach przedsięwzięcia zorganizowana została wycieczka do Poznania podczas której uczestnicy zwiedzili aktualne wystawy Muzeum Etnograficznego, Muzeum Blubry 6D i Muzeum Rogala. Uczniowie mieli zatem okazję dowiedzieć się czym jest etnografia i co jest przedmiotem badań tej dziedziny nauki. Niezwykle intersującą okazała się być wystawa „Rzeczy mówią” w której badaczami stali się bezpośrednio zwiedzający. Mogli oni bowiem sami poprzez krytykę przedmiotu napisać jego historię. Atrakcyjną formą poznawania tajników gwary wielkopolskiej i wielkopolskich legend było zwiedzenie muzeum Blubry 6D. Legendy zobrazowane za pomocą nośników multimedialnych przykuwały uwagę widzów, przedmioty poruszały się, a tajemne drzwi pozwalały przechodzić do kolejnych zaskakujących zakamarków muzeum. Z kolei w Muzeum Rogala uczestnicy nie tylko świetnie się bawili, ale również zasmakowali w regionalnym przysmaku, czyli Rogalu Świętomarcińskim. Z niezwykłą dozą humoru opowiedziano o genezie wypieku rogala. Uczniowie mogli też bezpośrednio wziąć udział w przygotowaniu ciasta poznając tym samym tajniki dzieła kulinarnego. Zwieńczeniem wycieczki był obiad w Gospodzie Poznańskiej. Pozostając dalej w tradycji wielkopolskiej uczniowie skosztowali wyłącznie przysmaków kuchni regionu. Zwieńczeniem wyprawy i jej podsumowaniem stał się amatorski film, którego realizatorami byli uczestnicy, a który pragniemy Państwu zaprezentować.

Piękne uliczki przy Starym Rynku, niezwykle piękny Ratusz, istniejące gdzieś w naszym języku, a coraz rzadziej używane słowa i niezapomniany smak potraw poznańskiej restauracji – to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Projekt sfinansowany i realizowany w ramach zadania publicznego Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w trybie małych grantów.