WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Pies podwórzowy zimą

W związku ze zbliżającą się zimą i coraz to niższą temperaturą za oknem, przypominamy wszystkim właścicielom czworonogów przetrzymywanych na zewnątrz, o obowiązku zapewnienia im w okresie zimowym odpowiedniej opieki.

Podstawową rzeczą jest zapewnienie zwierzęciu ciepłego, odpowiednio uszczelnionego i zabezpieczonego przed wiatrem i wodą schronienia. Wejście do budy można osłonić grubą tkaniną, a jej wnętrze wymościć suchą słomą, lub polarem gdyż materiały te nie nasiąkają wodą. Ściany budy najlepiej jest ocieplić styropianem bądź wełną mineralną, a przed wejściem do niej, czyli w miejscu, w którym pies najchętniej się wyleguje i przesiaduje, położyć paletę, lub inny drewniany podest stanowiący izolację od ziemi. W czasie mrozu niezmiernie ważne jest także pożywienie jakie podajemy psom przebywającym na zewnątrz. Powinno być ono odpowiednio kaloryczne i podobnie jak dostarczana do picia woda, lekko podgrzane. Należy również pamiętać, że pies podwórzowy, w okresie zimowym nie może mieć metalowej obroży, ponieważ przewodzi ona ciepło i może spowodować dotkliwe odmrożenia skóry w miejscach gdzie się z nią styka. W przypadku dużego, kilkunastostopniowego mrozu należy zapewnić zwierzęciu schronienie w budynku, gdzie temperatura oscyluje w okolicach 0 C 0, gdyż przeniesienie go do pomieszczenia gdzie panuje temperatura pokojowa może bardzo niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie.

Pamiętaj!
Obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków bytowych zwierzętom domowym w postaci pomieszczenia chroniącego je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiającego swobodną zmianę pozycji ciała, zapewnienia odpowiedniej karmy i stałego dostępu do wody wynika wprost z przepisów – art. 9, pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, a każdy właściciel czworonoga uchylający się od ich przestrzegania musi się liczyć się z karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3.

Pies podwórzowy zimą

Pies podwórzowy zimą